První sauny vznikaly již před tisíci lety ve starověkém Řecku a Římě. Naši předkové dobře věděli, proč se ze sauny stalo oblíbené místo jejich odpočinku. Seveřané nám pak darovali dnes notoricky známou finskou saunu, která nakonec v oblíbenosti daleko překonala předchozí druhy saun.

Sauny mají za úkol ulevit jak našemu tělu, tak mysli. Právě proto musíme při budování naší sauny myslet na to, jak zajistit maximální relaxaci po stránce fyzické i psychické. A zatímco pro odpočinek těla stačí teplo a vlhkost ve vzduchu, u mysli to není tak jednoduché.

Dvě stezky

Máte-li v plánu postavit saunu, je třeba se při plánování vydat paralelně po dvou stezkách. Ta první vede čistě do oblasti techniky. Na té budete řešit pouze funkčnost vaší sauny.

Vyměříte a postavíte základní konstrukci, zaplníte mezery tou správnou izolací, aby ze sauny neunikalo teplo. Vyberete zdroj vytápění, který ve finské sauně bude tvořen pravděpodobně kamny na dřevo či elektřinu. Také připravíte ventilační otvory, aby byla zaručena cirkulace vzduchu.

Druhá stezka se bude zabývat designem. I v tomto článku se na designové prvky zaměříme. Podrobně vysvětlíme různé designové prvky a zvláštní důraz budeme klást na doplňky do sauny, které mají na konečný dojem ze saunování velký vliv.

Design třikrát jinak

Vše, co se týká saunového designu, lze teoreticky rozdělit do tří skupin podle důležitosti a využití. Jednotlivé prvky postupně aplikujeme, abychom nakonec vytvořili dokonalou symbiózu. Jedná se tedy o tyto:

1. Základ – do této skupiny patří designové prvky a rozhodnutí, které výrazně ovlivní vzhled sauny. Jedná se tedy zejména o materiál, použitý pro obložení zdí či na podlahu, potom také design dveří do sauny.

Zde se majitelé ve většině případů dostanou do dilematu mezi klasickým designem pro finské sauny, a modernějším pojetím. Tradiční design se spoléhá především na dřevo, zatímco modernější potom spíše na kámen a sklo.

2. Vybavení – v této skupině se bavíme zejména o předmětech, které mají za úkol učinit váš pobyt v sauně o něco pohodlnější. Ať už máme na mysli podhlavníky, opěrky zad či polštáře, i ty musí být vyvedené v nějakém stylu. Ten by ovšem neměl příliš vybočovat z toho určeného v základu.

3. Doplňky do sauny – poslední skupina je tvořena rozličnou směsí předmětů, které mají převážně za úkol dokreslit a podpořit relaxační atmosféru v sauně. Saunování by se bez nich většinou obešlo, ale jejich nepřítomnost by možná poškodila celkovou náladu.

Existuje velké množství různých doplňků, a proto se teď podrobněji podíváme na ty nejzajímavější z nich.

Vědra a naběračky

Základem dobré finské sauny je vlhký vzduch. Ten získáme pomocí vypařování vody na lávových kamenech, většinou umístěných na vrchu saunových kamen.

Součástí tradičního pojetí saunování je i ruční výroba páry pomocí polévání horkých kamenů z vědra umístěného poblíž. Proto je samozřejmě možné si dřevěné vědro i s naběračkou do sauny pořídit.

Esence do sauny

Vůně je v sauně velmi důležitá. Působí blahodárně na naši mysl, a zároveň dělá z návštěvy sauny něco mimořádného. A to je součástí každého správného saunového ceremoniálu.

Esence jsou tak velmi oblíbeným doplňkem do sauny. Existuje jich nespočet druhů, většina z nich má příchuť tvořenou z různých bylin či dalších vonných látek.

Odpařovače

Esence se do ovzduší dostávají odpařováním, a proto je třeba mít v sauně místo, kde se tak může dít. Podle toho, jak moc máte saunu moderní, se nabízí několik řešení.

Přímo z finských tradic vychází odpařovač ve tvaru hlavy, jinak také zvaný Duch sauny. Ten má saunu ochraňovat, a proto může sloužit i jako odpařovač.

Do více moderních saun se potom hodí spíše více komplexnější odpařovače. Dobrým příkladem může být srdce sauny, které využívá tepla do ze saunových kamen k odpaření roztoku s esencí a jeho následné rozprášení do vzduchu.

Textil do sauny

Lidská pokožka je během i po saunování velmi citlivá, a proto je třeba mít po ruce kvalitní oblečení, které vám poskytne jak funkčnost, tak komfort.

Mezi velmi oceňované doplňky do sauny pak patří zejména župany a kilty do sauny, dále pak ručníky a polštáře, které si poradí i ve vlhkém prostředí sauny úplně bez problémů.