Stavba sauny se podobá stavbě domu. Podobně jako dům, sauna je uzavřená jednotka. To, co se děje v sauně, začíná i končí tam. Když vstoupíte do domu, stává se z vás úplně jiný člověk. Všední starosti a nároky společnosti by z vás měly v soukromí domova alespoň trochu opadnout.
A podobně je tomu se saunou. Finská sauna je místem relaxace a nic jiného do ní nepatří. A proto potřebuje být řádně oddělena od okolního prostoru. A tuto funkci plní u domu i u sauny dveře.
Možná se to nezdá, ale dveře jsou jednou z nejdůležitějších součástí sauny. Rozhodují o tom, jaký bude výsledný dojem z celého provedení a designu, se kterým by měly ladit. Na saunové dveře jsou ale kladeny i další nároky, o který se více dozvíte v tomto článku.

Jaké by měly být dveře do sauny?

Sauna je velmi specifické prostředí. Vysoká vlhkost a teplota představují pro materiál obrovskou zátěž, a dveře jsou v tomto ohledu nejvíce zranitelné. Co by tedy měly dobré dveře do sauny zvládnout?

  • Naprosto jednoznačně vysoké teploty. To je obzvláště důležité zvážit u dveří z různých kovových materiálů. Pokud je možné, že by se příliš rozehřály, může dojít k jejich poškození či ke spálení pokožky.
  • Vlhkost. I tento bod je vcelku jednoznačný. U dveří ze skla či kovu to není takový problém, ale zejména u dveří ze dřeva je důležité dbát na to, aby byly správně očištěny od mikroorganismů a plísní.
  • Změny teploty. Toto není tak očividné, ale právě dveře se musí potýkat s velkými teplotními rozdíly. Ve stejnou chvíli totiž čelí jak prostředí v sauně, tak tomu chladnému mimo ni.

Na všechny tyto extrémy by měly být kvalitní dveře do sauny připraveny. Je zde ale ještě jeden aspekt, na který je třeba při výběru dveří do sauny pozor.

Dveře do sauny by měly zapadnout do celkového designu

Nejenom zapadnout, ale naopak ho i podpořit. Designu se dnes meze nekladou, a proto je možné najít sauny všech tvarů, designů i velikostí. A dveře je třeba správně sladit právě s celkovým dojmem z celé sauny, jinak by byla estetická funkce sauny narušena.
Saunování není totiž pouze o relaxaci těla, ale i mysli. A proto by měla sauna vypadat přesně tak, jak by ji majitel chtěl, aby spolu s tělem ulevila i myšlenkám.
Existují v zásadě tři způsoby, jakými mohou být dveře do sauny řešeny. A všechny z nich se točí kolem použitých materiálů.

Dřevěné dveře do sauny

Jak již napovídá název, tyto dveře do sauny spolu s rámem jsou vyrobené pouze ze dřeva. Jsou tedy nejvhodnější pro ty sauny, které se drží spíše klasického finského vzhledu. Hodí se jak do saun vnitřních, tak do těch, které se nacházejí venku.
Velmi oblíbené jsou v poslední době saunové domky, které jsou zvenku obloženy roubenými kládami a evokují tak dojem skutečně tradiční sauny. K těmto saunám se hodí pouze celodřevěné dveře, jinak by byl dojem zkažený.
Dřevěné dveře do sauny je třeba pravidelně ošetřovat, aby si zachovaly svůj vzhled a trvanlivost. Alespoň jednou do měsíce je očistěte antibakteriálním prostředkem a houbou či hadrem.

Skleněné dveře do sauny

Velmi častou a oblíbenou volbou materiálu dveří do sauny je sklo. Celoskleněné dveře dodávají sauně vzdušnost a celkově zapadají do moderně zařízeného domu či bytu mnohem více, než dveře dřevěné.
Proto se využívají převážně pro sauny s prosklenými stěnami, či pro ty zabudované, u kterých je řešen pouze vzhled interiéru. Velmi dobře ovšem vypadají i u saun speciálních, které příliš nezapadají mezi finské sauny ať už designem nebo funkcemi.
Pokud zvolíte pro svou saunu kamenný obklad, skleněné dveře se k němu budou skvěle hodit. Podobně vybudujete-li infrasaunu, moderními skleněnými dveřmi nic nezkazíte.

Dveře kombinované

Zlatou střední cestu mezi dveřmi skleněnými a dřevěnými představuje jejich kombinace, která má jednu nespornou výhodu.
Podle toho, jak velká část bude skleněná či dřevěná, zapadnou tyto dveře téměř do jakéhokoliv saunového designu. Dávají vám tedy mnohem více flexibility při návrhu vaší vysněné sauny.