Sauna je místem odpočinku a relaxace pro mysl i tělo. Tato myšlenka je velmi stará, a proto první sauny vznikaly již tisíce let zpět do historie. Saunování není doménou pouze severských zemí. Existuje mnoho způsobů, jak dosáhnout pozitivních účinků saunování.

Na trhu existuje několik základních typů saun, které si můžete pořídit. Liší se jak cenou, účinky i potřebným prostorem.

Abyste se v nich vyznali, a vybrali si tak saunu, která nejlépe splní vaše očekávání, připravili jsme pro vás tento článek. V tom se zaměříme na různé druhy saun, s důrazem kladeným na sauny parní.

Jaké jsou možnosti?

Existují v zásadě tři možnosti, mezi kterými si můžete při saunování vybrat. Jedná se o následující druhy saun:

Klasická finská sauna – saunovacího efektu je zde dosaženo díky saunovým kamnům, které ohřívají vzduch v sauně. Různá intenzita horké vlhkosti ve vzduchu je pak dosažena poléváním lávových kamenů, položených ve většině případů na vrcholu těchto kamen.

Teplota ve finské sauně se pohybuje okolo 40 – 100°, ale nejběžnější jsou hodnoty okolo 85°. Většinou trvá 20 – 30 minut, než se sauna vytopí na požadovanou teplotu, jelikož k výrobě tepla slouží pouze kamna.

Infrasauna – tento druh sauny je vybaven tzv. infrapanely, které emitují infračervené záření, díky kterému získává sauna požadovanou teplotu. Infračervené záření proniká přímo do lidské ho těla, zhruba do hloubky 3 centimetrů.

K uvolnění svalů a zahřátí těla dochází přímo díky působení zářičů, zatímco okolní vzduch v sauně má teplotu maximálně 55°. Vzduch je ohříván pouze zbytkovým teplem. Jako jediný druh sauny funguje infrasauna úplně bez vlhkosti.

Parní sauny – o parních saunách máme zprávy již z dob starověkého Řecka a Říma. Principem parní sauny je vzduch s téměř 100 % vlhkosti a teplotou okolo 45°. Pozitivních efektů, které saunování má na mysl i tělo se zde dosahuje pomocí vysoké vlhkosti a nižší teploty.

Toto prostředí má na svědomí právě vyvíječ páry pro parní sauny, který je zde jediným zdrojem tepla i vlhkosti. Pojďme se nyní na parní sauny podívat více do detailů.

Parní sauny – účinky

Jak již bylo řečeno, parní sauna má blahodárné účinky jak na tělo, tak na mysl. Nejvíce vám za návštěvu parní sauny poděkuje pravděpodobně vaše pokožka. Ve vlhkém prostředí se očistí, otevřou se dlouho ucpané póry a pokožka bude mnohem zdravější. Tento proces je samozřejmě způsoben zvýšeným pocením.

I dýchací ústrojí reaguje na prostředí v sauně velmi dobře, především lidé s respiračními potížemi mají pozitivní zážitek ze sauny téměř zaručený.

Velkou výhodou pro mnoho uživatelů je nižší teplota v samotné sauně. Ta je pro mnoho lidí snesitelnější než v sauně finské, a proto umožňuje více cyklů pobytu v sauně, a tím pádem i větší účinky relaxace.

Jak parní sauna funguje?

Srdcem je vyvíječ páry pro parní sauny. Stejně jako pro finskou saunu jsou klíčová kamna, pro saunu parní je nezbytný právě vyvíječ. Ten zajišťuje jak správnou teplotu vzduchu, tak obsah vlhkosti v něm.

Velkou výhodou většiny vyvíječů je téměř úplná samostatnost při práci. Vyvíječ nepotřebuje skoro žádnou údržbu, stačí, když je správně zapojen. Funguje na velmi jednoduchém principu.

Do vyvíječe je vháněna voda, která se zde nechá vypařit na topných deskách. Přístroj pak takto vzniklou vodní páru smísí s ohřátým vzduchem, který vypustí do prostoru sauny. Mnoho vyvíječů páry umožňuje zároveň ozvláštnit vzduch v sauně různými aromaty, která jsou přimíchána do páry.

Design parní sauny

Díky stoprocentní vlhkosti, produkované vyvíječem páry je pro parní sauny téměř nemožné, aby vypadaly jako jejich finský protějšek. Proto majitelé těchto saun přistupují zejména k stylizaci interiéru ve stylu řeckých a římských lázní.

Mozaiková výzdoba umožňuje majiteli vložit do designu sauny kus své osobnosti. Druhou rozšířenou variantou designu pro parní saunu je celokovové pokrytí stěn pláty například z nerezové oceli.

Tento design posouvá velmi starý způsob saunování do 21. století.

Nabídka