Cílem saunování je dát odpočinout mysli i tělu. Tato myšlenka je s lidstvem již několik tisíciletí, jelikož saunování nepochází ze severských zemí, jak si mnozí lidé myslí. Existuje několik způsobů, jak dosáhnout pozitivních účinků, které saunování přináší.

Známe tedy několik základních typů saun, které se na trhu objevují v různých variantách. Abyste se v nich vyznali, připravili jsme pro vás tento článek.

V něm se zaměříme na to, jak si vybrat saunu, která splní vaše očekávání, a zároveň se pod drobnohledem podíváme na infrasaunu a infrapanely.

Jaké druhy saun existují?

Můžete si vybrat mezi základními třemi typy saun, které se liší jak fungováním, tak cenou a prostorem potřebným ke správnému účinku. Jedná se tedy o tyto:

Finská klasika – v notoricky známé finské sauně je požadovaného efektu dosaženo pomocí saunových kamen, které jednak prohřívají vzduch v sauně, ale zároveň produkují vodní páru.

Vlhkost vzduchu v sauně se tak pohybuje okolo 40 %. Teplota je ovšem mnohem vyšší. U nejstudenějších začíná na 40°, ale běžně se pohybuje až okolo 100°. Než kamna finskou saunu vyhřejí, trvá to obvykle několik desítek minut.

Parní sauna – tento způsob saunování je mnohem starší, než jeho finský protějšek. Máme o něm zprávy již z dob antického Řecka a Říma. Na rozdíl od finské sauny zde není kladen důraz na teplotu, ale na vlhkost.

Díky vyvíječi páry je možné, že má vzduch až 100% obsah vlhkosti, zatímco teplota je stále na úrovni okolo 40°. Parní sauna má pozitivní vliv na dýchací ústrojí i pokožku, a zpřístupňuje saunování i lidem, kteří mají jinak problémy s vysokými teplotami.

Infrasauna – jedná se o moderní způsob saunování, který se od předchozích dvou výrazně liší. Jak technologií, kterou využívá, tak například nepřítomností vody v celém procesu.

Základem jsou infrapanely do sauny, které emitují infračervené světlo. To působí přímo na lidskou pokožku, do které proniká až 3 cm hluboko. Díky působení infračerveného světla jsou ohřívané přímo buňky jednotlivých tkání. Vzhledem k tomu, že se o infrapanely téměř opíráte, proniká infračervené světlo do pokožky opravdu snadno.

Infrasauna – účinky

Jak již bylo zmíněno výše, hlavní devizou infrasauny je, že dokáže docílit saunovacího efektu i za použití minimálního množství energie a v krátkém čase. Infrapanely do sauny přivedou teplo téměř okamžitě, jelikož se soustředí primárně na pokožku uživatele. Ohřejete a opotíte se mnohem dříve, bez nutnosti nejprve vytopit saunu.

K prohřívání vzduchu v sauně dochází dokonce až díky druhotnému odražení části infračerveného záření od pokožky uživatele. Celý prostor sauny se tak ohřeje zhruba na 50°, což se nedá srovnávat s klasickou finskou saunou.

Infrasauna je vhodná zejména pro ty uživatele saun, kteří nesnášejí vysoké teploty. Ať už je tomu tak kvůli osobním preferencím, či srdečním onemocněním.

Jak infrasauna funguje?

Infrapanely do sauny přivádějí teplo. Jak ale konkrétně fungují? Jednotlivé zářiče obsahují reflektory tvořené hliníkem a uhlíkem či u starších modelů keramikou. Poté emitují infračervené záření v rozsahu okolo 1,4 až 10 mikrometrů.

To jsou frekvence, podobné slunečnímu svitu. Elektromagnetické vlnění, takto vyzářené následně cestuje až do hloubky lidské pokožky, kde svou energii předá buňkám zde se nacházejícím ve formě tepla.

Ty se tak okamžitě zahřejí a celá tkáň začne vylučovat pot, díky kterému dojde k očištění organismu.

Údržba a náklady na infrasaunu

Jednou z velkých výhod infrasaun je téměř nulová údržba, nutná pro správné a dlouhodobé fungování. Infrapanely mohou v sauně zůstat, jelikož nehrozí jejich poškození v důsledku vlhkosti, jelikož se zde s žádnou nepracuje.

Zároveň je tato sauna jednou z nejlevnější na trhu. Je v ní potřeba méně místa, než ve zbylých dvou druzích, a samotné infrapanely nejsou příliš drahé.

Design infrasaun

Infrapanely samy o sobě vylučují většinu designových prvků, které by se snažily saunu stylizovat do původního historického stylu. Naopak, pokud jste si pořídili saunu s infrapanely, hrdě se k tomu přihlaste pomocí moderního designu, který vaší sauně přiřknete. Dva materiály se do infrasauny výborně hodí:

  • Sklo
  • Kov

Tyto materiály pracují s moderní povahou sauny a dosáhneme díky nim elegantního vzhledu.

Nabídka