Při stavbě sauny velmi záleží na výběru správného druhu dřeva. Není totiž dřevo jako dřevo a některé jeho druhy se pro saunování vůbec nehodí. Naopak mohou zážitek ze sauny pokazit. Ať už si tedy saunu stavíte sami, či si ji necháváte udělat na zakázku, je třeba tomuto tématu věnovat pozornost.
Při výběru dřeva do sauny je třeba se zamyslet nad tím, co od něj vlastně očekáváte. Jaké jsou jeho obecné fyzikální a chemické vlastnosti, které by mohly v prostředí sauny přijít vhod nebo jsou naopak nežádoucí.

Jaká jsou kritéria?

Asi naprostým základem je myslet na to, jak se konkrétní dřevo chová ve chvíli, kdy je vystaveno prostředí v sauně. Dřevo se dá označit za živý materiál, který velmi snadno podléhá vlivům okolí.

Oblastí, kterou je třeba dobře prozkoumat, je odolnost dřeva vůči změnám teploty. Nebude se například při intenzivní používání dřevo kroutit a praskat? Jak snadná bude jeho případná údržba, aby si zachovalo stejnou kvalitu jako při postavení sauny?

Je třeba zodpovědět i následující otázky. Zadržuje daný druh dřeva dobře teplo? Pokud ano, jak snadno nahromaděnou energii předá lidskému tělu? Nebude mít povrch dřeva příliš vysokou teplotu?

Pokud je dřevo příliš smolovité, je možné, že při zvýšení teploty dojde k rozehřátí pryskyřice a ta následně může popálit uživatele sauny.
Posledním kritériem jsou potom finanční možnosti a vkus nového majitele. Saunování by neměl být pouze fyzický, ale i psychický zážitek. A správně vybraný design sauny tomu může významně pomoci.

A v neposlední řadě si je třeba uvědomit, že při stavbě sauny je dřevo využíváno jak pro stavbu interiéru, tak exteriéru. Proto bude jiné dřevo vhodné pro stavbu sauny, jiné pro vytvoření lavic či doplňků uvnitř.

Po jakém dřevu sáhnout?

Jak vidíte, pro výběr dřeva do sauny jsou ta nejpřísnější kritéria, a proto se hodí jenom omezené množství druhů. O jaká se tedy jedná?

Stará dobrá klasika – skandinávský smrk

Využití smrku má ve stavbě saun svou tradici. Ostatně, sauny pocházejí ze Skandinávie, takže skandinávský smrk je jedním z nejstarších materiálů, který se pro ně stále využívá. Má totiž nesporné výhody. Kvalitní a správně rostlý smrk je světlý a má velmi malé suky, dobře zarostlé do dřeva. Je žádaný nejenom kvůli velmi příznivé ceně, ale i pro jeho vlastnosti.

Předně, smrkové dřevo ze Skandinávie na rozdíl od toho tuzemského vylučuje pouze málo pryskyřice a ta slouží pouze k dokreslení atmosféry v sauně, riziko popálení je zde nulové.

Dále je tento druh dřeva velmi pevný, s vysokou hustotou, proto je vhodným kandidátem jak pro vnitřní obklady a lavice, tak pro vnější provedení. Smrkové dřevo dodává sauně jednoduchý, přirozený vzhled.

Osika – nejsvětlejší dřevo v nabídce

Dalším z klasických materiálů pro stavbu saun je osikové dřevo. Je ještě světlejší než dřevo smrkové a především v něm nejsou žádné suky ani smolnice. To spolu s přirozeným leskem dodává tomuto dřevu velmi elegantní vzhled.
Osika je velmi často využívaná jako designové dřevo v kombinaci s jinými naopak velmi tmavými druhy dřev. Je vhodná na jakoukoliv část sauny, jelikož je velmi trvanlivá a absorpční vlastnosti jsou také velmi dobré.

Hemlock – neboli kanadská borovice

Velmi krásným dřevem je rozhodně kanadská borovice, která je podobně jako osika úplně bez suků a smolnic, což ji na první pohled dodává velmi příjemnou a hladkou strukturu. Barva tohoto dřeva je spíše do červena.
Jedná se o velmi pevné dřevo, ale podobně jako jiné borovice velmi dobře absorbuje a vede teplo, takže není vhodné pro výrobu lavic a opěrek. Na vnější a vnitřní obklady se ovšem hodí perfektně.

Exotické dřevo abachi

Dřevo, pocházející z vrby africké, má přirozeně velmi světlou barvu. Je hladké a bez suků, zároveň velmi špatně vede teplo, proto je naprosto ideální pro ty části sauny, které jsou v přímém styku s lidskou pokožkou.
Pokud se na abachi podíváme jako na dřevo do sauny, vychází nám jako vhodné pro výrobu lavic, opěrek či podlahy. Zároveň je velmi dobře kombinovatelná s tmavým dřevem za vzniku zajímavých designových variací.

Cedr – luxusní volba

Cedr je ve světě saun považován za nejluxusnější dřevo, které je možné využít. Kombinuje totiž skvělou odolnost, atraktivní barvu i výrazný estetický zážitek. Je to velmi odolné dřevo, které dobře odolává teplotě i vlhkosti.

Obsahuje esenciální oleje, k jejichž uvolňování dochází za vyšších teplot, takže při saunování se do celé sauny uvolňuje příjemná vůně. Může být využito téměř kdekoliv, jelikož má velmi sytou tmavou barvu a lze jej tak postavit jako protiklad například k dřevu osikovému. Zároveň je to dobrý izolant, takže není problém vytvořit cedrové lavice či opěrky.

Lípa – propojení s přírodou

Český národní strom má v oblasti saun vybudovanou pověst velmi pevného a kvalitního dřeva. Počet suků je minimální, pryskyřice se u něj také nevyskytuje. Barva dřeva je potom světlá až přirozeně žlutá.

K lípě se váže jedna velmi oblíbená metoda stavby sauny, která spočívá v nařezání lipového dřeva na nepravidelné fošny, kterými je pak sauna obložena. Jedná se o zajímavý způsob, jak vaši saunu posunout více k původní ideji saunování a přírodě.

Nabídka