Finská sauna, ten nejlepší způsob saunování

Saunování má na organismus bezpochyby blahodárné účinky. Tento fakt si lidé uvědomovali již před tisíci lety, a proto nás umění stavby saun doprovází již od starověku. V dnešní době patří mezi nejoblíbenější druhy saun ta finská.

Finská sauna je vytápěna pomocí lávových kamenů a samotné saunování tak může probíhat hned dvěma způsoby. Tím prvním je zcela suchý provoz a tím druhým polévání lávových kamenů vodou, díky čemuž vznikají tzv. parní nárazy a tím se zvyšuje vlhkost vzduchu v sauně. Samotné parní nárazy si můžete vytvářet sami dle své vlastní potřeby nebo si jednoduše pořídíte finskou saunu s kamny, které mají vestavěný výparník. Ten zajistí automatické hlídání vlhkosti.

Jak konkrétně ovšem funguje? Na co je třeba dát pozor, a jak zařídit, abyste byli s vaší saunou maximálně spokojeni? To vše se Vám se dočtete v textu níže. Nejprve se ale pojďme podívat na to, jaké konkrétní benefity vám pobyt v sauně přinese, a proč byste tedy měli uvažovat o tom, že si finskou saunu pořídíte.

V čem je saunování prospěšné?

Benefity jsou početnější, než si většina lidí uvědomuje. Zde je šest účinků, které bude mít sauna na vaše tělo:

Vyplavíte z těla toxiny 

Díky teplu se vaše tělo více ohřívá, což samozřejmě vede k pocení. Spolu s potem odchází ze všech tělních tkání také odpadní látky a další nečistoty.

Shodíte přebytečná kila

Během v pobytu v sauně se vaše tělo enormně zahřívá. Díky tomu se snaží ochladit zejména vnitřní orgány, a tak spotřebovává mnohem více energie, než ve studeném prostředí. Hodina v sauně vás přijde až na 1200 kalorií.

Vylepšíte imunitu organismu

Pobyt v sauně má za následek zvýšený počet bílých krvinek v těle. Po pobytu ve finské sauně by mělo následovat otužení v podobě studené koupele, což také velmi pomáhá v boji s nemocemi.

Zlepšené sportovní výsledky

Při sportu je pro tělo velmi náročná vysoká teplota tkání, které se ohřívají v důsledku zátěže. Během pobytu v sauně si celé tělo na teplo zvyká, takže na něj lépe reaguje i při dalším sportovním výkonu.

Vaše vlasy se výrazně zlepší

Díky teplu v sauně se aktivují mazové žlázy, které zajišťují výživu jednotlivých vlasů, takže se obecně zlepší jejich kvalita.

Zdravější a krásnější kůže

Díky pocení se z horních vrstev kůže odplavují nečistoty, zároveň se zrychluje přirozený proces obnovy a odstranění odumřelých buněk.

Pozitivní vliv saunování se neprojevuje pouze na těle, ale rovněž na mysli. Má přinést klid a uvolnění po náročném dni plném stresu a práce. Pro dosažení tohoto efektu je důležité si saunu vybavit skutečně podle vlastního vkusu.

Jak finská sauna funguje?

Základní charakteristiky finské sauny jsou vysoká teplota a vlhkost ve vzduchu. Teplota může dosáhnout až 90 stupňů, zatímco míra vlhkosti se pohybuje okolo 20 %. Teplotu mají na starost saunová kamna, která fungují buď na elektřinu, nebo na dřevo. To v případě, že máte raději původní postupy při saunování.

O vlhkost se starají buď lávové kameny, položené na kamnech, které poléváte vodou, či je pára do vzduchu distribuována automaticky, kdy sami nastavíte cílovou úroveň vlhkosti.

Velmi důležitou součástí finské sauny je i její design a celkové pojetí – měla by odrážet osobnost svého majitele. Už jenom vnější a vnitřní obložení stěn napoví mnohé o tom, kdo si saunu objednal. Ale i doplňky a míra používání nových technologií musí odpovídat vkusu majitele.

Jak se správně saunovat?

Pobyt v sauně by měl vypadat podle toho, jak často ji navštěvujete. Pokud na toto prostředí nejste zvyklí, je třeba nechat tělo aklimatizovat. Neexistují žádná striktně daná pravidla saunování. Stačí se pouze uvolnit a vaše tělo vám dá signál, když bude něco v nepořádku.

Přesto lze sestavit seznam doporučení, která vám zajistí ještě příjemnější zážitek ve vaší sauně.

  • 1 Dbejte na pitný režim. Přímo před saunováním vypijte raději dvě sklenice vody.
  • 2 Před každým vstupem do sauny se osprchujte, ale zároveň si do sucha vytřete pokožku, pocení pak bude mnohem intenzivnější.
  • 3 V sauně si pouze lehněte, či si jinak udělejte pohodlí, není třeba jakékoliv další aktivity.
  • 4 Doporučená délka pobytu v sauně je 5 – 15 minut, přesný čas záleží na tom, jak se budete cítit.
  • 5 Po pobytu v sauně se osprchujte vlažnou vodou a následně se zchlaďte vodou ledovou opět ve sprše, či v bazénku, pokud ho máte k dispozici.
  • 6 Počet cyklů  je opět na vás, poslední z nich ovšem zakončete opět vlažnou sprchou, tentokrát i s mýdlem. Nic se ovšem nesmí přehánět a přehnaně dlouhé saunování vynuluje některé pozitivní efekty, které celý proces má.

Vyrábíme sauny na míru

Pokud jste rozhodnutí, že si i vy chcete užívat mnohé benefity, které přicházejí s vlastnictvím finské sauny, jste na správném místě. Máte v zásadě dvě možnosti. Buď si můžete pořídit již připravenou finskou saunu s předem danými rozměry i designem, nebo můžete využít pomoc našich odborníků, a navrhnout si vlastní řešení.

Každému zákazníkovi ovšem vždy věnujeme maximální péči, takže se nemusíte bát, že by vaše sauna nebyla ta z nejlepších. Výrobu máme pouze v České republice a jedná se o výrobu ruční! Všechny díly budou instalovány těmi zaměstnanci, kteří je vyrobili, abychom tak zajistili návaznost výrobního procesu na samotnou montáž.

Ručíme za kvalitu použitých materiálů i provedení, a v případě, že by byl s vaší saunou jakýkoliv problém, můžete se spolehnout na náš servis. Jednotlivé materiály i návrhy si můžete prohlédnout na našich pobočkách v Praze, Brně a Liberci, kde se vám budou věnovat naši experti a doplní jakékoliv informace, které byste pro výběr potřebovali.