Palubky z olše – jaké mají vlastnosti?

Během stavby sauny záleží na materiálech, které použijeme. Samozřejmě, pokud si saunu stavíte sami, je výběr materiálu jednou z prvních záležitostí, které musíte rozhodnout. Ale i v případě, že vám saunu dodá firma na zakázku, je třeba se o používané materiály zajímat.

Nejčastěji je využíváno dřevo, ale pouze některé druhy jsou do sauny vhodné. A i ty se potom dělí podle toho, kde v sauně je nejvhodnější jejich využití. Velmi častým a využívaným druhem dřeva je to olšové. Palubky z olše jsou oblíbené z mnoha důvodů, které budou v tomto článku popsány.

Jaké vlastnosti mají palubky z olše?

Abychom se mohli správně rozhodnout, které dřevo při stavbě sauny využít, je třeba sledovat jeho vlastnosti a hodnotit je podle těch nejpřísnějších kritérií. Proto je dobré připomenout, o jaká se jedná. Jaké otázky budou tedy v tomto textu zodpovězeny?

  • Jakým způsobem palubky z olše reagují na prostředí v sauně?
  • Jak je vhodné olšové dřevo udržovat?
  • Jak je to s teplotou? Nebude olšové dřevo v sauně příliš horké? Hraje zde roli pryskyřice?
  • Estetická hodnota? Jak vypadá olšové dřevo a do jaké sauny se hodí?

Odolnost olšového dřeva

O tom, jestli je dřevo odolné prostředí v sauně, rozhoduje především jeho vlhkost. Je-li příliš vysoká, dřevo se bude postupem času vysoušet, a bude docházet k jeho praskání a kroucení. Dřevo, které je blíže srdci stromu, je přirozeně vysušenější. Proto je třeba dbát na to, abyste při výběru palubek z olše dostali dřevo právě z této části stromu.

Když je strom pokácen, prochází procesem vysušování, tak aby byla odstraněna vlhkost obsažená uvnitř. Olšové palubky nemají tendenci vstřebávat zpětně vlhkost, proto není pravděpodobné, že by se v sauně zkroutily.

Olšové dřevo je obecně velmi měkké a tvárné, proto je oblíbené zejména řezbáři. To také znamená, že není tak náchylné k prasklinám, jako některá tvrdší dřeva.

Údržba olšového dřeva

O dřevo v sauně je třeba se správně starat, aby dlouho vydrželo. Palubky z olše proto nejsou žádnou výjimkou. Pokud nebudou pravidelně čištěny, stanou se semeništěm pro různé druhy plísní a bakterií, pro které je vlhké prostředí v sauně opravdový ráj.

Alespoň jednou měsíčně tedy o povrch sauny pečujte. Nejprve očistěte dřevo pomocí houby a antibakteriálního prostředku. Jako další krok je možné dřevo potřít parafínovým olejem.

Choulostivá místa pro každou saunu jsou především palubky na podlaze, ty je třeba čistit silnějším prostředkem, než zbytek sauny.

Tepelná vodivost olšového dřeva

O tepelné vodivosti dřeva se v souvislosti se saunami bavíme proto, abychom věděli kde je možné dřevo použít. Pokud dřevo snadno absorbuje teplo, není vhodné pro části sauny, kterých by se měla dotýkat lidská kůže. Mohlo by dojít k nepříjemnému spálení. Velmi podobný efekt by mělo dřevo smolovité, ze kterého by smola vytékala.

Olšové dřevo je z tohoto hlediska ideální pro téměř jakoukoliv část sauny. Není příliš tepelně vodivé, proto se není třeba bát spálenin, a zároveň ani nebývá obvyklé, aby obsahovalo smolnice, ze kterých by mohla vytéct horká smola.

Cenově dostupná exotika

Možná se divíte, jak může být dřevina, která roste především v Evropě a Severní Americe, exotická. Olše ukazuje, že se správnou úpravou je i toto možné.

Olšové dřevo má klasicky načervenalou barvu a velmi hladkou strukturu, jelikož ve dřevě nejsou patrné žádné letokruhy. Pokud je ovšem olšové dřevo správně mořeno, může získat odstín podobný dřevu mahagonovému, což z něj dělá cenově velmi dostupnou alternativu, která může plnit stejné estetické funkce.

Termowood

Olšové dřevo může být dále upravováno. Velmi oblíbeným postupem je využití tepla. Na dřevo se nechá působit vodní pára, která mu dodá tmavší barvu, a zároveň omezí budoucí absorpci vlhkosti.

Celý proces je ekologicky naprosto nezávadný, jelikož se při něm nevyužívají žádné chemikálie.