Při saunování by si měla odpočinout mysl i tělo. Proto je třeba při stavbě sauny myslet na detaily. Je samozřejmě nezbytné, aby byla sauna po konstrukční a bezpečnostní stránce v pořádku, ale jakmile jsou hlavní části stavby hotové, přišel čas myslet na estetiku.
Právě ty totiž dodají sauně relaxační atmosféru, kterou potřebuje proto co nejlepší efekt. Jedním z těchto velmi významných detailů je osvětlení.

Osvětlení je ta část sauny, kde se může opravdu projevit kreativita majitele. Žádné meze se zde nekladou, a proto je možné zrealizovat téměř jakýkoliv nápad. Nic není špatně, jelikož v konečném důsledku jste to pouze vy, komu se výsledek musí líbit.
V tomto článku se podíváme na jednotlivé možnosti, které dnes v oblasti osvětlení sauny máte.

Vyhněte se centrálnímu osvětlení

Pro osvětlení sauny existuje pouze jedno obecně dodržované pravidlo. Vyhněte se jednomu centrálnímu zdroji světla. To by dokázalo rozbít atmosféru v sauně, která má být spíše tlumená, intimní a orientovaná na individuální relaxaci.
V dnešní době je na výběr z nespočtu různých druhů světel, je dokonce možné osvítit různé předměty v sauně, proto je nutnost jednoho velkého světla opravdu malá.

Jaké jsou možnosti?

Při výběru osvětlení do sauny máte tedy na výběr z několika způsobů osvětlení. Pro přehlednost zde budou uvedeny ty nejčastější z nich.

Klasická světla – na tomto způsobu není mnoho k vysvětlení. Sauna je v tomto případě osvětlena klasickými světly, upevněnými na stěnách, případně pod lavicemi. Je už pouze na vás, zda zvolíte světla tradiční, či si vyberete některá z designových, do jejichž návrhu bylo vloženo více fantazie.

Záleží pouze na stylu, který chcete vaší sauně přiřknout. Vhod mohou přijít speciální kryty na světla, vyrobená ze dřeva či umělé hmoty tak, aby se barevně hodily k dřevu použitému k obkladu stěn.

Ty umožňují požít i takové osvětlení do sauny, které by se za normálních okolností do vaší sauny vůbec nehodilo.

Lineární osvětlení – další možností je k osvícení prostoru sauny využít optická vlákna či pásy LED, které budou upevněny na místa dlouhých linií v sauně. Je možné je tak připevnit na opěradla sedaček, do spár mezi jednotlivými palubkami, ale i na více netradiční místa, jako je například rošt na podlaze.

Opět, fantazii se zde meze nekladou.

Luxusní a nápadité – existuje několik druhů osvětlení do sauny, které se do těch běžných nehodí. Pro exkluzivní sauny je vhodné zvolit to nejlepší, co můžete na trhu najít.

Velmi speciálním druhem osvětlení je systém, napodobující polární záři. Dodává tak sauně doslova nadpozemský nádech, který ze saunování udělá zážitek na úplně jiné úrovni.

Využití prvků v sauně – pokud hledáte opravdu neobvyklé osvětlení, je možné využít předmětů, které mají v sauně již předem zajištěné místo, a přeměnit je na zdroje světla.

Svítit vám tak může vědro na vodu, teploměr či hodiny a saunová kamna. Některé tyto předměty se prodávají ve speciálním podsvíceném provedení, ale některé z nich budete muset upravit optickými či LED vlákny.

Hvězdné nebe nade mnou

Jedním z nejkrásnějších druhů osvětlení do finské sauny je to, kterému se právem říká hvězdné nebe. Skládá se z několika bodových zdrojů světla, které jsou umístěny na strop sauny. Když se potom rozsvítí, vytvářejí naprosto unikátní atmosféru.
Je-li sauna mimo tento zdroj světla tmavá, skutečně si budete připadat jako pod letním nebem plným hvězd.
Spolu s některými sety optických vláken je dodáván i projektor, který dokáže zajistit i efekt jiskření u jednotlivých „hvězd“. Tyto bodové zdroje světla samozřejmě nemusí být umístěné pouze na stropě.

Kolorterapie

Chcete-li saunování dodat úplně jiný rozměr, můžete vyzkoušet kolorterapii. Tento soubor technik a poznatků o vlivu barevného světla na lidský mozek vám může zajistit úplně nový způsob relaxace.

Kolorterapie v sauně spočívá v tom, že některá klasická světla budou nahrazena barevnými. Následně při saunování budete procházet intenzivními změnami barvy osvětlení, což má blahodárné účinky na unavenou mysl.
Nejednoduší je využít LED pásků či stávající světla vybavit barevnými stínidly.

Nabídka