Než se začnete saunovat:

Před vstupem do sauny se omyjte mýdlovou vodou a tělo osušte. V průběhu vlastní lázně, tedy i během celé procedury, je příjemnější i hygieničtější být nahý. V sauně zůstávejte pouze tak dlouho, dokud Vám to bude příjemné. Také je důležité sundat všechny kovové předměty, jako jsou šperky, zlaté prsteny či náhrdelníky, které se
mohou v horkém prostředí sauny rozpálit a způsobit popáleniny. Zapomeňte na všechny problémy, uvolněte se a relaxujte.

Saunování:

Usedněte nebo si lehněte na některou z lavic, která Vám nejlépe vyhovuje. Optimální teplota pro začátečníky by měla být cca 75 stupňů. Při saunování ve finské sauně se lehce masírujte a prokrvujte tělo kartáčem. Veškerý sortiment je možné shlédnout na www.saunaproject.shop v sekci doplňky. Polévejte kamna vodou a použijte keramický kalíšek pro odpařování esencí. Délka každého prohřívání je zpravidla 10-15 min. Platí však pravidlo – dokud je nám to příjemné.

Ochlazování:

Správný postup ochlazení by měl být spíše pozvolnější, především u starších osob. Dojde totiž k rychlému zvýšení krevního tlaku. Po opuštění sauny pocítíme úlevu a drobné ochlazení. Nejprve by se měl člověk osprchovat chladnou sprchou, a pokud má možnost vstoupit do lázně, ve které setrvá, dokud mu nezačne být chladno. Po osušení můžeme udělat několik relaxačních protahovacích pohybů.

Ke správnému saunování patří také pravidelné doplňování tekutin, na to nezapomínejte! Odpočiňte si dle vlastní potřeby a vstupte opět do sauny. Opakované prohřívání a ochlazování zrychlí náš krevní oběh, vyplaví z těla nečistoty a dlouhodobě zvýší náš imunitní systém.

2. a 3. fáze saunování:

Pro správný účel kvalitního saunování se snažte saunovací proces opakovat 3x.

Odpočinek:

Po třetí fázi saunování si důkladně osprchujte tělo mýdlovou vodou, umyjte si vlasy šamponem a osušte se. Zahajte oddechový režim třeba na pohodlném lehátku. Odpočiňte si cca 30-60 min.

Ošetření pokožky a následná relaxace:

V některých případech může dojít k vysušení pokožky, kterou lze ošetřit běžným tělovým krémem nebo olejem. K plnohodnotnému odpočinku si dopřejte klidnou chůzi na čerstvém vzduchu nebo relaxujte.

Sauna a infra

Infračervená kabina by se neměla používat do 24 hodin po vystavení UV záření z umělých zdrojů nebo sluneční lázně.
Lékaři nedoporučují používat saunu a infrakabinu lidem s vysokým krevním tlakem, včetně srdečních a cévních chorob. To platí i pro pacienty s onemocněním jater a ledvin.
Jste-li osoba citlivá na teplo nebo pod vlivem alkoholu či omamných látek, nesmíte saunu nebo infračervenou ohřívací kabinu používat.

 


 

Rady pro návštěvu Infrakabiny

Jak se správně saunovat

Příprava:

Před vstupem do infrakabiny odložte veškeré oblečení, osprchujte se mýdlovou vodou a tělo osušte.

Infrování:

Usedněte si na horní nejdelší lavici. Pobyt v infrakabině si dopřejte pouze jednou za den. Kúru v infrakabině neopakujete jako v klasické finské sauně. Pro jedno infrování Vám stačí jeden dostatečně dlouhý pobyt v infrakabině a následná sprcha. Kúra se provádí při 50 až 60°C v délce 30-40 min. Kúru ukončete sprchou ve vlažné nebo studené vodě. Optimální je kombinace s následnou vlažnou masáží ve sprchovací kabině. Pokud infrakabinu využíváte denně, doporučujeme provést si po infrování lehkou asi 5 minutovou masáž těla. Pak dalších 5 minut provádějte tuto masáž přímo v infrakabině. Tento postup se hodí zejména při namožených svalech, bolestech zad nebo bolestí způsobenou sedavým zaměstnáním.

Umytí těla:

Po infrování použijte vlažnou nebo teplou sprchu a po osušení se můžete uvolnit i několika relaxačními protahovacími pohyby. Nezapomeňte doplňovat tekutiny.

Ošetření pokožky a následná relaxace:

Ošetřete si vysušenou pokožku krémem nebo olejem. Návštěvu maséra doporučujeme ihned po použití infrakabiny.
Pokud se po ukončení procedury projeví zarudnutí pokožky, které trvá déle než 1 den, proceduru již neopakujte a neprodleně vyhledejte lékaře.