Představte si, jak asi muselo vypadat saunování v raném středověku. V době kdy se saunování, tak jak ho dnes nejvíce známe, zrodilo na chladném severu. Pokud se člověk chtěl tehdy saunovat, musel nejprve sehnat dostatek dřeva, naštípat ho, roztopit v kamnech a teprve po několika desítkách minut mohl zkusit navodit v sauně tak příjemnou atmosféru, na jakou je zvyklý.

Ti čtenáři, kteří mají zkušenosti se saunovými kamny na dřevo, mohou jistě vyprávět, jak těžké je v sauně vytvořit pomocí dřeva ten správný poměr vlhkosti a teploty.

Právě proto existují tzv. saunové regulátory, které toto všechno a mnohem víc provedou za vás. V tomto článku se podíváme na saunové regulátory zblízka, povíme si, k čemu jsou a jaké procesy v sauně mohou ovládat. Saunové regulátory dokáží proces správného saunování velmi ulehčit.

K čemu to tedy je?

Jak již bylo řečeno výše, cílem saunového regulátoru je uživateli zjednodušit celé saunování. Ideou, která se za ním skrývá, je jednoduchý výjev. Majitel sauny přijde k sauně, stiskne jediné tlačítko, a regulátor v sauně sám navodí přesně ty podmínky, které má majitel nejradši.

Saunové regulátory tedy mohou ovládat:

  • Teplotu
  • Vlhkost
  • Dobu saunování
  • Osvětlení
  • Hudbu
  • Bonusové funkce (infratechnologie, vyvíječ páry, časovač)

Saunový regulátor má všechny tyto oblasti na starost. Pro dobrou orientaci se jim budeme postupně všem věnovat, abyste věděli, s čím vším vám může regulátor pomoci. Nejprve se ale podíváme na klasické provedení takového regulátoru.

Provedení typické pro saunové regulátory

Ve většině případů mají regulátory podobu malého displeje, přítomného vedle vstupu do sauny. Aby vyhověly požadavkům moderní doby, jsou většinou dotykové. Velkou výhodou těchto regulátorů je možnost nastavit několik profilů lidí, kteří saunu využívají.

Ke každému profilu lze přiřadit různé podmínky v sauně a každý uživatel si tak může užívat komfortu, který saunové regulátory nabízejí.

Pokud by náhodou došlo k výpadku proudu, regulátor si pamatuje veškerá nastavení, která jste na něm provedli.

S čím vám saunový regulátor pomůže?

Jak vám tedy regulátor zjednoduší život? Pojďme se podívat v detailu na všechny oblasti, kde je toho schopen.

Teplota v sauně

Pokud jste si do vaší sauny vybrali elektrická kamna s externí regulací, můžete skrz regulátor nastavovat požadovanou teplotu. Díky teploměru v sauně bude vámi zadaná teplota důsledně dodržena, a pokud si přednastavíte i zbylé faktory podle vašich představ, bude mít ze saunování stále stejně skvělý požitek.

Velkou výhodou externí tepelné regulace je fakt, že díky ní je možné saunu předehřívat a dokonce nastavit pevné časy, ve kterých bude připravená k saunování. Pak můžete doslova vejít do rozpálené sauny.

Vlhkost v sauně

Tento faktor je pomocí regulátoru ovládán primárně v parních saunách, ale i v klasické finské může saunový regulátor obsah vlhkosti ve vzduchu ovlivnit. Musí ovšem mít k dispozici parní generátor, či kamna, která jsou schopná generovat páru nezávisle na tom, zda jsou lávové kameny polévány nebo ne.

Ne všechny finské sauny mají toto k dispozici, a proto je tato funkce obvyklá právě u saun parních.

Osvětlení

V moderních saunách bývá i osvětlení napojeno na centrální regulaci. Pokud jste si se světly vyhráli, můžete pro různé módy saunování či pro různé uživatele nastavit rozdílnou úroveň či dokonce barvu osvětlení.

Hudba

Hudba by měla mít v moderní sauně určitě své místo. Ať už jste se rozhodli pro jakýkoliv způsob zavedení hudby do vaší sauny, je možné ho skrz saunový regulátor ovládat.

Přiřaďte ke každému jednotlivému profilu konkrétní styl hudby, oblíbený právě tomuto uživateli, a vytvořte tak ze saunování ještě víc unikátní zážitek.

Co více si přát? Díky saunovým regulátorům můžete přijít do sauny připravené přesně tak, jak ji máte rádi, osvětlenou příjemný světlem a ještě přehrávající vaše oblíbené relaxační skladby.

Nabídka