Regenerace celého těla je hlavním cílem saunování. To má za následek velmi citlivou pokožku během a po skončení celého procesu. Proto je třeba mít celou dobu k dispozici kvalitní oblečení a obuv, což vám poskytne dostatek komfortu.

Abyste se vyznali v nabídce oblečení do sauny, kterého je na trhu nespočet, připravili jsme pro vás tento článek, kde si povíme o obecných vlastnostech textilu do sauny, a zároveň i o konkrétních kusech, které si můžete pořídit.

Možná se ptáte, proč byste si měli pořizovat speciální oblečení do sauny, když máte identické, které můžete použít. Důvody existují a v tomto článku se je dozvíte.

Proč nepoužívat klasický textil?

Proč se tedy nevyplatí používat klasický textil? Převážně jsou k tomu dva vcelku logické důvody:

1. Prostředí v sauně je pro klasický textil velmi náročné. Vlhkost a vysoká teplota se mohou stát pro různé plísně a mikroby skvělým semeništěm. A pokud nechcete po každém použití vaše oblečení do sauny prát, je lepší zvolit to, které je přímo do sauny stvořeno.

2. Zatímco předchozí bod se týkal vašeho zdraví, tento je mnohem prozaičtější. Druhým jasným důvodem je vaše osobní pohodlí. Zeptejte se sami sebe, jak dlouho bude trvat vašemu oblečení, když přijde do kontaktu s vlhkým vzduchem v sauně, než se z něj stane houba nasáklá vodou.

Jak vidíte, klasické oblečení může v sauně čelit mnohým problémům. Textil do sauny je ovšem stvořen přesně pro toto prostředí, takže jeho vývojáři mysleli na výše zmíněné body.

Nejenom, že si v textilu určeném do sauny užijete pohodlí a kvalitu srovnatelnou s tím nejlepším, co doma máte, ale zároveň se nemusíte bát dvou výše zmíněných bodů.

Antibakteriální vlákna, ze kterých je většina textilu do sauny, si poradí s většinou mikrobů o hodně déle, než běžná látka. Zároveň se je většina níže popsaných kusů vyrobena z velmi savé látky, která ale zároveň dokáže vodu udržet od lidské kůže.

Druhy textilu do sauny

Veškerý dostupný textil do sauny můžeme rozdělit do dvou skupin podle využití, které v sauně má. Jedná se o tyto:

  • Oblečení, případně boty
  • Doplňky

Oblečení a boty

Jak již bylo řečeno výše, oblečení do sauny se může pochlubit jednak perfektní funkčností, ale nabízí vám i skvělý komfort, který je na úrovni těch nejlepších kousků vašeho současného šatníku.

Mezi oblečení a boty do sauny řadíme:

1. Župany – během saunování a krátce po něm má každý člověk velmi citlivou pokožku. Póry se vlivem vlhka a tepla otevřely, a nečistoty vycházejí z těla pomocí potu.

Proto přijde velmi vhod župan, který v případě žen může sloužit jako pohodlný oděv do sauny, v případě mužů bude využit až ve chvíli, kdy saunu opustí.

2. Saunové kilty – tento možná neobvyklý kus oblečení má skutečně předobraz ve skotském národním kiltu, ale namísto skotských horalů v něm budete trávit čas vy při pobytu v sauně.

Kilty do sauny jsou ideální kusem oblečení pro muže. Nejenom, že zakrývají pouze ty nezbytné části těla, takže pokožka může v sauně dýchat, ale zároveň si zachovávají všechny pozitivní vlastnosti materiálu, popsané výše.

3. Saunové čepice – možná se to zdá jako absurdní, nosit v horkém prostředí sauny čepici. Opak je ale pravdou. Když v sauně sedíte, vaše hlava a tím pádem i termosenzory se nacházejí výše, kde je větší teplo.

Tím pádem dochází k situaci, ve které se tělo teprve prohřívá, ale hlava už je zahřátá dokonale. Saunová čepice pomáhá tento problém eliminovat.

4. Pantofle a ručníky – účel těchto předmětů je jistě každému čtenáři dobře znám.

Doplňky

Mezi doplňky do sauny patří zejména polštáře a pytle do sauny, které vám umožňují udělat vaší saunu ještě pohodlnější, než obvykle. Polštáře jsou plněny malými kuličkami, které nesají vlhkost, a látka má opět antibakteriální účinky.

Pytel do sauny slouží naproti tomu k pouhému uchování toaletních potřeb, které případně používáte během saunování.