Základem pro saunování je dostatek tepla a vlhkosti. Právě tyto dva faktory jsou esenciální pro správný průběh relaxace v sauně. Teplo a vlhkost pomáhá zrelaxovat tělo i mysl, posiluje imunitu a podporuje kardiovaskulární systém.

Zdroj tepla a vlhkosti je potom pro každou saunu klíčový. V případě té finské sauny to potom znamená, že saunová kamna jsou jejím srdcem. Vybrat je správně je tedy opravdu důležité.

V tomto článku se podíváme na to, jaké druhy kamen známe, jak vybrat ten správný přesně pro vaši vnitřní či venkovní saunu, a také na časté chyby, ke kterým při výběru dochází.

Jak začít?

Při výběru kamen je třeba se držet několika kroků, abychom zajistili, že vybereme kamna přesně na míru podle našich očekávání a požadavků. Hledáme odpovědi na následující otázky:

1. Jaký bude zdroj ohřívání u našich kamen? Existují dva základní druhy kamen. Elektrická a klasická na dřevo, o obou druzích budeme pojednávat dále v článku, abyste znali jednotlivé výhody i nevýhody obou druhů.

2. Velikost sauny. Toto je naprosto klíčové kritérium, které rozhodně nelze odbýt. Pokud zvolíme kamna s příliš malým výkonem, bude saunování příliš pomalé nebo dokonce nebude možné vůbec.

Obecně se uvádí, že potřebný výkon kamen je třeba vypočítat pomocí jednoduchého vzorce. V případě sauny domácí, dobře odizolované od ostatního prostoru, stačí každý metr krychlový objemu sauny vynásobit 1 kW potřebného výkonu.

Pokud máte ovšem část zdi obloženou například kameny nebo používáte skleněné dveře, je třeba objem vynásobit hodnotou 1,2 kW.

Úplně jiná situace samozřejmě nastává ve chvíli, kdy vybíráte kamna pro zahradní saunu. Podle míry izolovanosti je třeba počítat s potřebným výkonem až 15 kW na metr krychlový prostoru sauny.zahradní

3. V tuto chvíli přichází na řadu velikost a design kamen. Jedná se o záležitost osobního vkusu, a proto se zde fantazii meze nekladou. Existují různé variace na vnější podobu kamen od velmi konzervativních až po hypermoderní doplněné o LED světla.

Je třeba pouze myslet na to, aby kamna neblokovala vstup od sauny, případně nebyla tak blízko vchodu, že by se návštěvníci sauny mohli popálit.

4. V neposlední řadě je třeba myslet na umístění kamen a jejich napojení na systém ventilace. Přisávací otvor se ve většině saun umísťuje za kamna, aby tak pomáhala vzduch do sauny nasávat a rovnou ho ohřívala.

Ventilační systém je obecně velmi důležitý pro funkčnost sauny, je nezbytný pro správné vyhřátí celého prostoru.

Saunová kamna na dřevo

Jak již napovídá název, tato kamna se drží klasického zdroje vytápění, kterým je dřevo. Většinou se skládají z topeniště, které přechází do koše s lávovými kameny. Ty jsou díky teplu z kamen rozhřívány a díky polévání vodou se do prostoru sauny uvolňuje vodní pára.

Otvor pro vytápění je u tohoto druhu kamen většinou mimo saunu, jelikož vytápění v sauně by bylo složité a nepraktické. K dřevěným kamnům je třeba připočítat i komínový systém a místo na uložení dřeva, což vyžaduje dostatečné množství prostoru kolem sauny, což vylučuje kamna na dřevo pro menší, domácí sauny.

Saunová kamna na dřevo se hodí převážně do saun, které imitují sauny původní, finské. Dobře vypadají v kombinaci s roubenými kmeny, či palubkami severského vzhledu.

Naopak se moc nehodí do saun moderních, které hojně využívají sklo a podobné modernější materiály. Pro tyto sauny se mnohem více hodí právě kamna elektrická.

Elektrická kamna do sauny

Elektrická kamna mají jednu nespornou výhodu. Tou je jednoduchá obsluha. Na rozdíl od kamen na dřevo odpadá nutnost prostoru na skladování dřeva pro vytápění, i místo pro vhazování dřeva do topeniště.

Zároveň je možné díky elektrickým kamnům navodit téměř stejnou atmosféru, jakou mají kamna na dřevo. Přesto se elektrická kamna hodí převážně do saun moderních, ve kterých jsou využívány materiály jako sklo a kámen.

U elektrických kamen je třeba učinit několik důležitých rozhodnutí. Na rozdíl od kamen na dřevo je možné elektrická kamna napojit na dva druhy regulačního zařízení:

  • Externí
  • Interní

Externí regulační zařízení ústí v podobě panelu, většinou umístěného na stěně sauny, případně spojeného s ovladačem, což vám dovoluje upravovat podmínky v sauně podle vašich představ z relativního pohodlí.

Samozřejmě je možné zakoupit i elektrická kamna, která mají regulační zařízení zabudované v sobě, ale ta nelze napojit na systém sauny.