Budujete-li saunu svépomocí, izolace je jedním z klíčových aspektů, které potřebujete zvládnout. Bez správné izolace vaše saunu buď nebude fungovat, či bude spotřebovávat na svůj provoz zbytečně moc energie.

Budoucí majitelé se často věnují primárně estetické stránce stavby sauny, vybírají dřevo a následnou dekoraci, ale v konečném důsledku dělají velkou chybu. Přece jenom se finské sauny staví pro jejich funkci, která není bez správné izolace možná.

Proto je třeba se zaměřit na její výběr a následnou montáž dobře zvládnout. K tomu vám pomůže tento článek, ve kterém budou přehledně shrnuty veškeré důležité informace o izolacích do saun.

Úplné základy

Pro ty čtenáře, kteří do technologie výroby saun teprve pronikají, je pravděpodobně namístě vysvětlit, jakou roli v sauně izolace hraje a kde se přesně nachází.
Základem pro každou saunu je dřevěná konstrukce, vytvořená většinou ze smrkových latí. Ty jsou postaveny do tvaru budoucí sauny, který záleží čistě na majiteli. Jednotlivé latě jsou spolu spojeny tak, aby mezi nimi vznikaly čtverce volného prostoru o straně zhruba půl metru.

Právě v těchto místech přichází ke slovu izolace. Jakmile je tento prostor odizolován, celá konstrukce je obložená minimálně zevnitř, případně i zvenku, pokud je to potřeba.

Existuje několik materiálů, které je možné pro izolování sauny použít. Liší se postupem při stavbě i spolehlivostí při těsnění. Zároveň ale existují i materiály, které se pro odizolování sauny rozhodně nehodí.
V této části článku budou postupně rozebrány jednotlivé materiály, abyste se mohli rozhodnout, který je pro vás vhodný. Jedná se tedy o tyto:

  • Minerální vata
  • Desky Sauna Satu

Minerální vata

Prvním materiálem, využívaným jako izolace do sauny, je minerální vata. Minerální nebo také kamenná se jí říká proto, že je vyrobená z čedičových vláken. Má podobné tepelně-izolační vlastnosti jako skelná vata. Zároveň je nehořlavá, respektive samozhášivá, což z ní dělá ideální materiál do sauny.

Na rozdíl do skelné vaty ale není zdraví škodlivá, jelikož při její výrobě není využíváno mikroskopických částí skla. Při manipulaci s ní tak nemůže dojít k uvolnění těchto částí, které mají potenciál poškodit dýchací cesty. Nevýhodou minerálních vat je ovšem fakt, že mají vysokou absorpci vlhkosti.
Jak se s minerální vatou pracuje?

Proto je třeba obalit ji speciální galvanizovanou ALU fólií, která k ní nepropustí vlhkost. Ke spojení konců obou ALU fólií je třeba použít ALU pásku, aby se skrz obyčejnou pásku nemohla dostat k vatě vlhkost.

Klasické fólie a pásky se nepoužívají, jelikož ve styku s horkým prostředím sauny by se z nich mohla uvolňovat potenciálně toxická lepidla.
Při upevňování izolačních desek k samotné konstrukci sauny je třeba využít lepidlo, které na jednu stranu spolehlivě upevní jednotlivé materiály k sobě, ale zároveň se příliš nerozpíná, aby nedošlo k deformaci lepených materiálů.

Desky Sauna-satu

Speciálním druhem izolace jsou tzv. desky Sauna satu, které jsou k dispozici teprve od roku 2016. Jedná se původem o finský produkt, který si zachovává všechny výše zmíněné kladné vlastnosti PUR desek.

A přidává velmi efektivní způsob instalace. Jednotlivé desky do sebe zapadají díky systému drážek, který tak eliminuje vznik tepelných mostů, které mají na svědomí podstatné ztráty tepla u minerálních vat.

Opět jsou velmi lehké a účinné. Pro dostatečnou izolaci prostředí sauny od okolního světa je třeba pouze deska o tloušťce 3 centimetry.

Jaké materiály nepoužívat?

Existují dva materiály, které jsou běžně využívány k izolaci, ale byla by chyba je použít v případě sauny. Prvním z nich je polystyren. Ten je sice vhodný pro izolaci fasád, ale u sauny mu brání ve stejném úspěchu jedna klíčová vlastnost.

Polystyren při teplotách větších jak 50 stupňů začíná sublimovat, takže je jako izolace velmi neefektivní. Podobně je na tom skelná vata. Ta se sice již běžné neprodává ani nepoužívá, ale mnozí lidé ji stále mají doma.

I v případě skelné vaty hrozí sublimace, navíc spojená s nebezpečím uvolnění různých toxických látek. Je také mnohem více hořlavá. Proto se skelná vata obecně nedoporučuje k izolaci sauny.