V sauně by si měla odpočinout mysl i tělo. Je tedy třeba navodit skutečně relaxační atmosféru. Takže, stejně jako při stavbě domu, i při stavbě sauny nelze myslet pouze na základní konstrukci. Je třeba dbát i na detaily, protože je to právě různé vybavení, které dodá vaší sauně život.

Abyste se lépe vyznali v nepřeberném množství předmětů, kterými můžete vaši saunu zařídit, v tomto článku bude vybavení do sauny podrobně popsáno. Můžeme ho v zásadě rozdělit na dvě skupiny:

  • Funkční vybavení – v sauně plní specifický úkol, není pouze dekorativní.
  • Estetické vybavení – má za úkol zkrášlit saunu jako takovou, nemá přímý vliv na kvalitu saunování.

Funkční vybavení do sauny

Samotná hrubá konstrukce sauny nedokáže zařídit některé pro saunování velmi důležité procesy. Proto přichází na scénu různé funkční vybavení, které má tyto nedostatky vyřešit. Řadíme mezi ně zejména:

  • Ventilace do sauny
  • Reproduktory a zesilovače
  • Podhlavníky do sauny
  • Opěrky zad

1. Ventilace v sauně – pro správné fungování finské i parní sauny je správná cirkulace vzduchu klíčová. Vzduch musí skrz saunu proudit, aby tak došlo k rovnoměrnému prohřátí celého prostoru. Proto jsou ve stěně sauny vždy umístěny přisávací a odvětrávací otvory.
Přisávací otvor je umístěn ve stěně pod topidlem, a to zhruba 15 cm nad úrovní podlahy. Naopak, odvětrávací otvory jsou umístěny blízko stropu sauny, také zhruba 15 cm pod ním.

Důležité je zmínit, že přisávací ani odvětrávací otvory by neměly ústit do venkovního prostoru, jelikož by z důvodu velkých teplotních rozdílů mohlo docházet k zarosování sauny.

Přestože se jedná o čistě funkční prvek, odvětrávací otvory jsou mnoha výrobci řešeny tak, aby co nejvíce splývaly s celkovým designem sauny. Je možné si tedy vybrat mezi klasickými kruhovými otvory s mřížkou, ale i posuvnými odvětráním ve stylu šoupátka.

Obě dvě varianty jsou vyrobené buď ze dřeva, nebo svým odstínem dřevo připomínají, aby do sauny skvěle zapadly.

2. Podhlavníky a opěrátka do sauny – při relaxaci v sauně je třeba myslet i na pohodlí. Zejména při delších časových úsecích, strávených v sauně mohou trpět záda či krk. Saunové lavice nejsou navrženy tak, aby se na nich pohodlně sedělo či leželo.

K tomu jsou využívány rozličné doplňky, které mají za úkol vašemu tělu pobyt v sauně zpříjemnit. Jedním z nich jsou i podhlavníky různých tvarů a velikostí.

Ty jsou umísťovány na lavice v sauně, a mají za úkol dostat váš krk a záda do správně polohy, abyste mohli v sauně bezbolestně ležet. Pro zpříjemnění sezení slouží saunová opěrátka, která jsou upevňována na zeď nad saunové lavice, abyste se nemuseli při sezení opírat o samotnou stěnu sauny.

3. Reproduktory a zesilovače – atmosféru v sauně může zlepšit i hudba. Ta má jednoznačně relaxační účinky a v sauně jsou tyto ještě umocněny. Proto se mnoho majitelů saun rozhoduje vybavit svou saunu reproduktory často spojenými i s přehrávačem hudby.

Reproduktory v sauně musí být samozřejmě odolné vůči vlhkosti, jinak by došlo k jejich poškození, proto není vhodné použít jakýkoliv reproduktor. S dnešními technologickými možnostmi již není třeba řešit složité zapojování či ovládání, vše je většinou možné bezdrátově.

Estetické vybavení do sauny

Estetická hodnota sauny je téměř stejně důležitá, jako její funkčnost. Proto je mnoho dostupného vybavení do sauny zaměřené právě na její zkrášlení. Jedná se zejména o tyto doplňky:

  • Kryty světel a topidel
  • Dekorativní kamenné stěny

Kryty světel a topidel mají za úkol zamaskovat předměty, které jsou pro funkci sauny nezbytné, ale mohly by narušovat její atmosféru, proto jsou vyrobeny ze dřeva nebo jeho napodobenin, aby tak kovová nebo plastová světla či topidla do sauny dobře zapadla.

Kamenná stěna je exkluzivní dekorace, která je vhodná zejména do saun, které chtějí evokovat původní severské kořeny saunování. Dodávají klasickému interiéru sauny drsnější vzhled a jsou umísťovány zejména v okolí topidel a saunových kamen, i když se nejedná o nikterak závazné pravidlo.

Nabídka