Jaké existují rošty do sauny?

Stavět saunu je jako stavět obytný dům. Jakmile máte hotovou hrubou stavbu, je třeba myslet na interiér. Podobně jako přemýšlíte o vhodném materiálu a designu pro obložení zdí či lavic, úplně stejně je třeba myslet i na podlahu.

Nemusí se to na první pohled zdát, ale podlaha a její pokrytí má v sauně důležitou roli. Sauna by měla být místem komfortu, a proto se zde musí dbát i na detaily. A studená podlaha, pokrytá vysráženou vlhkostí, na které je snadné uklouznout, by dobrému dojmu rozhodně nepřidala.

Právě proto je výběr správného roštu na podlahu velmi důležitý. Abyste se vyznali v možnostech, které v tomto ohledu máte, připravili jsme pro vás tento článek.

Jaké by měly být rošty do sauny?

Prostředí sauny je velmi specifické. Vysoká vlhkost a teplota představují obrovskou zátěž pro jakýkoliv materiál, ať už je umístěn na stěnách, či použit při výrobě lavic. Na zemi je ale třeba počítat ještě s dodatečnou zátěží. Dobrý podlahový rošt by tedy měl zvládnout:

  • Určitě velmi vysoké teploty. Teplý vzduch je do sauny vháněn blízko u podlahy a díky cirkulaci vzduchu je rovnoměrně rozložen po celé sauně. Proto působí na všechny komponenty, bez ohledu na jejich umístění v sauně.
  • Vlhkost. Je naprosto jasné, že zvláště podlaha musí být vůči tomuto vlivu velmi odolná. Dochází zde ke kondenzaci veškeré vlhkosti v sauně a mohou se zde vytvářet i samostatné louže.
  • Změny teploty. Během aktivního využívání jsou materiály v sauně vystaveny výrazným změnám teploty, způsobeným větráním sauny ve chvíli, kdy není využívána.

Na všechny tyto extrémní vlivy by měla být správný rošt do sauny připraven. Je zde ovšem ještě jeden faktor, který je při výběru třeba zohlednit.

Podlahový rošt by měl zapadnout do celkového designu

A nejde jenom o to, aby zapadnul, ale aby ho i podpořil. Fantazii se meze nekladou a sauny se tak dají najít v mnoha tvarech i velikostech. Vnitřní zařízení je vždy vyvedeno v určité barvě, a proto je třeba myslet na to, aby podlaha s touto barvou korespondovala.

Existují v zásadě dva způsoby, jak může být rošt do sauny řešen. Pro každý způsob je využíván rozdílný materiál, který vyžaduje rozdílnou péči a hodí se do různých saun. Pro přehlednost se teď budeme věnovat každému z nich.

Plastový rošt na podlahu

Jak již napovídá název, tento podlahový rošt je vyroben z tvrzeného PVC, a vydrží tak mnohem větší zátěž, než jeho dřevěný protějšek. Barevně je většinou řešen tak, aby napodoboval dřevo. Plastový rošt do sauny se většinou neprodává o konkrétní velikosti, ale je vyráběn na míru do každé sauny.

Údržba je mnohem jednoduší, než u dřevěného roštu. Po každém saunování stačí rošt vydrhnout hadrem a běžný čisticím prostředkem, například tím, který využíváte pro úklid koupelny.

Plast není náchylný k plísním a vlhkost mu neublíží, takže tento proces má za úkol spíš ochránit budoucí uživatele sauny před jejich působením.

Dřevěný rošt na podlahu

U dřevěného roštu je třeba myslet na to, aby byl ze správného druhu dřeva. Jelikož bude v přímém kontaktu s lidskou pokožkou, mohlo by dojít k popáleninám. I proto se pro výrobu roštů do sauny využívají jen některé druhy dřeva. O jaké se jedná?

Abachi

Dřevo z africké vrby, s lehce načervenalým nádechem. Má velmi nízkou tepelnou vodivost, a není náchylné k poškození plísněmi a vlhkostí, takže je ideálním materiálem pro podlahový rošt.

Olše

Tento světlý druh dřeva má podobné vlastnosti jako africká vrba, ale kombinuje je s mimořádnou odolností vůči působení vlhkosti. I proto je často používán jako materiál pro výrobu roštů.

Péče o dřevěné rošty

Lavice a rošty jsou ty části sauny, které vyžadují největší péči. Podlaha je vystavena velké zátěži, proto je třeba ji po každém saunování řádně umýt. Abyste odstranili všechny potenciální nečistoty a plísně, neváhejte použít i silnější prostředky na čištění podlah či Savo.

Jakmile budete s úklidem hotovi, můžete rošt potřít parafínovým olejem, aby si dřevo zachovalo svou strukturu. Je ovšem možné, že tak dojde k lehké změně odstínu.