Jaký vybrat podhlavník do sauny?

Aby se ze sauny stalo místo fyzického i psychického odpočinku, je třeba myslet i na detaily. Tedy na ty části sauny, které nejsou nezbytné, ale dodají celému saunování nezapomenutelný nádech něčeho netradičního.

Abyste se lépe orientovali v nepřeberném množství předmětů, kterými lze saunu vylepšit, připravili jsme pro vás tento text, ve kterém se budeme věnovat primárně podhlavníkům do sauny.

Začněme ale s trochou teorie. Dodatečné vybavení do sauny můžeme rozdělit v zásadě na dvě skupiny:

  • Estetické vybavení – v sauně je proto, aby byla příjemná na pohled, nemá žádnou další funkci
  • Funkční vybavení – v sauně plní konkrétní úkol

Podhlavníky do sauny tedy patří rozhodně do druhé kategorie, jelikož se jedná o vybavení pro saunu doslova klíčové. Zejména, plánujete-li saunování delší než několik málo minut.

K čemu jsou podhlavníky do sauny?

Jak již bylo řečeno, plánujete-li delší pobyt v sauně, rozhodně se zamyslete nad tím, jaký podhlavník je pro vás vhodný. Samotné lavice v sauně nejsou příliš uzpůsobeny na dlouhé ležení. Podobně jako po noci v posteli strávené bez polštáře se můžete dočkat bolesti zad a krku.

Právě k zabránění těmto bolestem slouží podhlavníky do sauny. Existuje několik základních druhů, které se liší jak svým provedením, tak funkčností. Tady uvedeme ty nejčastější z nich:

1. Klasický trojúhelníkový

    • – tento podhlavník se může pochlubit jednoduchým designem. Tvořen bývá ze stejných palubek jako lavice, na které bude pravděpodobně položen. Z profilu má tvar trojúhelníku, samotný prostor na hlavu je pak obdélníkový.

2. Obloukový – velmi podobný předchozímu druhu, také je vyroben z dřevěných palubek, ale zároveň má z profilu tvar oblouku a je tak mnohdy pohodlnější, než klasický trojúhelníkový.

3. Zvlněný – tento podhlavník je vytvarován neobvyklým způsobem tak, že připomíná zvlněnou hladinu. Dává tak uživateli větší flexibilitu během hledání té ideální polohy, ve které může v sauně ležet.

Jaké materiály jsou pro podhlavníky vhodné?

Materiálem, převážně používaným pro výrobu podhlavníků, je dřevo. Vzhledem k tomu, že je podhlavník v přímém kontaktu s lidskou kůží, je třeba dát dobrý pozor na to z jakého druhu dřeva je vyroben. Pojďme si připomenout několik vlastností, které by takové dřevo mělo mít:

      • Mělo by dobře reagovat na prostředí v sauně, nemělo by docházet k deformacím.
      • Co se týče teploty, nemělo by ji téměř vůbec zadržovat, aby nedošlo k popálení pokožky. Podobně je tomu s pryskyřicí, dřevo se smolnicemi není vůbec vhodné.
      • Údržba by neměla být příliš náročná.

Tyto charakteristiky může doplnit ještě úprava thermowood, která dodává dřevu některé z vlastností, zmíněných výše. Dřevo je při ní upravováno působením páry a výsledkem je trvanlivější, více odolné dřevo. Na trhu je možné najít velké množství palubek různých druhů dřev, které prošly touto úpravou.

Abachi

Dřevo abachi pochází z africké vrby a může se pochlubit excelentními vlastnostmi. Absorpce tepla a vlhkosti je téměř nulová, a proto se perfektně hodí právě jako materiál pro podhlavníky. Toto dřevo má jemně načervenalý odstín.

Cedr

I cedrové dřevo je velmi odolné vůči působení vlhkosti a má nízkou tepelnou vodivost. Opět má červený odstín a je velmi vhodné pro výrobu lavic či podhlavníků do sauny.

Osika

Osika není tak odolná vůči teplu a vlhkosti jako předchozí dva druhy, ale dá se velmi dobře tvarovat, proto se i ona využívá k výrobě podhlavníků.

Péče o podhlavníky

Jelikož jsou podhlavníky ze dřeva, je třeba o ně náležitě pečovat. Proto je dobré je po každém saunování nechat vyschnout mimo saunu, aby nedošlo k jejich poškození. Můžete o ně pečovat podobně, jako o zbylé dřevěné části vaší sauny.

Nabídka