Odvětrání sauny – jak to funguje?
K čemu je mi vůbec v sauně odvětrání? Akorát mi bude zbytečně unikat teplo a to já určitě nechci. Pokud je toto vaše první myšlenka, když slyšíte o ventilaci v sauně, jste na správném místě.
V tomto článku bude kompletně vysvětleno, k čemu je v sauně ventilace, jak funguje a na co si dát pozor při její instalaci.
Odvětrání sauny – k čemu to vlastně je?
Při stavbě sauny je třeba dbát na správnou cirkulaci vzduchu. Vaše sauna nemá být zatuchlá kobka, ve které se nedá dýchat, a bohužel přesně k tomu by došlo, kdyby nebyla ventilace správně vyřešena.
Ventilace v sauně je tedy ze dvou hlavních důvodů:
1. Správná funkce – saunová kamna potřebují pro správné vyhřátí sauny neustálý proud vzduchu. Ať už využíváte kamna na dřevo či na elektrickou verzi, vždy je třeba silný proud vzduchu, aby došlo k prohřátí sauny co nejrychleji.
2. Správná relaxace – čerstvý a nevydýchaný vzduch je nezbytný pro správný účinek odpočinku v sauně. Je třeba, aby součástí zdravého saunování bylo i vdechování čerstvého vzduchu. Zároveň dochází k okysličení pokožky.
Jak vidíte, správná ventilace je pro saunu naprosto klíčová, nejedná se tedy o detail. Je třeba se nad ní zamyslet už při samotném sestavování plánu pro budoucí podobu sauny. V následující části textu se dozvíte, jaká existují pravidla pro odvětrání sauny.
Jak to udělat?
Existuje nepřeberné množství rad, jak zajistit správné odvětrání sauny. Mnoho z nich je nesmyslných, mnoho z nich má pouze charakter doporučení. Existuje ovšem jedno základní pravidlo, které by dodrženo být mělo.
Fyzika nám říká, že studený vzduch se drží při zemi, zatímco teplý vzduch stoupá. Chceme-li tedy zajistiti prohřátí celé sauny od podlahy po strop, je třeba teplý vzduch vhánět do sauny blízko podlahy a studený vzduch odvádět nad podlahou ve výšce 100 centimetrů. Z tohoto principu vychází i konkrétní rozložení otvorů v sauně.
Umístění větracích otvorů
Pojďme si tedy zrekapitulovat pravidla pro odvětrávání saun předtím, než se zaměříme na umístění, druhy a provedení větracích otvorů.
-
- Je třeba zajistit cirkulaci teplého vzduchu skrz celou saunu. Toho dosáhneme vytvořením otvoru blízko podlahy, kterým bude vstupovat vzduch ohřátý a vytvořením druhého otvoru, kterým bude vystupovat vzduch studený.
- Větrací systém musí mít minimálně tři otvory, ale jejich počtu se meze nekladou. Pro každou saunu bude vhodný jiný počet.
Otvor vstupní se jinak také nazývá přisávací a v drtivé většině saun je umístěn zhruba 15 centimetrů od podlahy za saunovými kamny. Nezáleží na tom, jestli jsou kamna elektrická nebo na dřevo, vzduch kolem nich se rychle zahřeje, začne vstoupat nahoru a následný podtlak zařídí, aby nový vzduch vstoupil do sauny skrz přisávací otvor.
Odsávací otvory jsou běžně umístěny na dvou místech:
-
-
- První z nich je maximálně 15 cm od hrany stropu, mnohdy jsou zavedeny přímo do stropu. Není nutný pokud zákazník po použití sauny, saunu vyvětrá otevřením dveří po ukončení saunování. Ve většině případů tento otvor na našich zakázkách nerealizujeme. Odvětrání pod stropem nebo přímo ve stropě sauny, lze také použít i místo otvoru pod lavicemi jen však v nouzovém případě, kdy není možnost odvětrací otvor ve spodní části vytvořit – týká se to saun se špatným montážním přístupem nebo takových zakázek, kdy zákazníci vytvářeli stavební připravenost pro saunu bez předchozí konzultace s námi. Zde je však třeba počítat s větší ztrátou tepla ze sauny a funkčnost odvětrání není zcela zaručena.
- Druhý otvor, který je nezbytný pro správné fungování sauny, má být umístěn ve stěně naproti saunovým kamnům, a to maximálně ve výšce 1 metru od podlahy. Tento otvor je v sauně proto, aby cirkulace vzduchu dobře fungovala.
-
Není vhodné, aby přisávací či odsávací otvory vedly přímo do venkovního prostoru, může docházet k rosení sauny, v důsledku studeného vlhkého vzduchu, který by se do prostoru sauny dostal.
Druhy odvětrávacích otvorů
Existují v zásadě tři druhy odvětrávacích otvorů. Všechny z nich jsou záměrně po stránce designu řešeny tak, aby zapadly do prostoru sauny a nijak ho nenarušovaly.
1. Ventilační šoupátko – tento způsob ventilace funguje velmi jednoduše. Jedná se v zásadě o obdélníkový otvor, ke kterému je přidáno šoupátko v drážce, díky kterému je možné regulovat velikost. Vše je vyrobeno ze dřeva.
2. Ventilační disk – jedná se o kruhový většinou stropní otvor, krytý dřevěným diskem. Tím je možné také otvor v případě potřeby uzavřít.
3. Ventilační mřížka – klasický ventilační prvek, v sauně se používá často pro přisávací otvory, ale i pro odsávání blízko u stropu. Mřížky jsou vyráběny z různých druhů dřeva, aby tak zapadly do designu sauny.
Mřížky jsou také využívány ve většině případů pro otvor přisávací.