Reproduktory do sauny – jak vybrat ten nejlepší pro vás?

Pobyt v sauně by měl být očistný pro mysl i tělo. Zatímco o tělo se postará teplo a vlhkost, o mysl se musíte postarat vy sami. Proto je třeba se zaměřit na detaily. Na drobnosti, které nejsou nezbytné pro to, aby celá sauna fungovala, ale jsou důležité právě pro pohodu při saunování.

Právě ty totiž navodí v sauně relaxační atmosféru, kterou potřebujete pro maximální odpočinek. Jedním takovým detailem je hudba.

Ze saunování se stává úplně jiný zážitek, když je kombinováno s poslechem hudby. Výrobci reproduktorů si to uvědomili, a proto je na trhu k dostání nepřeberné množství reproduktorů vhodných do sauny.

V tomto článku se podíváme na to, jak fungují reproduktory v sauně, jaký vybrat, a na co si dát určitě pozor.

Vyhněte se klasickým reproduktorům

Mnozí majitelé udělají tu chybu, že do sauny nainstalují klasické reproduktory, které jim poté v řádu týdnů mohou vypovědět službu. Sauna je velmi náročné prostředí a jakákoliv elektronika musí být speciálně upravena, aby v ní mohla obstát. Pojďme si připomenout, co všechno musí reproduktor v sauně přestát.

Vysoké teploty – oproti klasické elektronice, která běžně pracuje pouze v pokojových teplotách, musí se v sauně potýkat s teplotami mnohem vyššími.

Vlhkost – zabiják jakéhokoliv elektronického zařízení. V sauně je jí dostatek, a přestože některé reproduktory mohou být vydávány za vodotěsné, otázkou je, jak si povedou v sauně.

Změny teploty. Nejenom vysoká teplota, ale i teplotní extrémy mohou být problémem. Zejména, pokud jsou reproduktory instalovány ve venkovní sauně.

Jak vidíte, klasické reproduktory je možné využít například v místnosti před saunou, ale v samotné sauně je potřeba využít specializovaná zařízení. Ta jsou již předem konstruována tak, aby v sauně obstála.

Reproduktory jsou například vybaveny dodatečnou vrstvou izolace proti vlhkosti, která chrání elektrické komponenty uvnitř.

Jaké jsou možnosti?

Zatím jsme si řekli, jaké reproduktory do sauny rozhodně nepořizovat. Teď ovšem přišel čas, objasnit, jaké reproduktory jsou tedy na trhu k dispozici. Tak budete vědět, které jsou pro vaši saunu nejvhodnější.

Existuje několik základních druhů reproduktorů a obecně způsobů rozvádění zvuku po sauně. Zde je několik nejpoužívanějších:

1. Přehrávač a reproduktor v jednom

Tento způsob je na instalaci velmi jednoduchý, jelikož se jedná pouze o jedno elektrické zařízení, které zvládne všechno. Současně tak máte reproduktor i přehrávač, na kterém můžete vybírat hudbu podle svého vkusu.

Většinou lze na těchto přehrávačích naladit rádio, využít slot na USB disk či SD kartu. Díky těmto možnostem budete mít zaručený poslech vaší oblíbené hudby.

Nevýhodou tohoto způsobu je fakt, že zvuk je do sauny rozváděn pouze z jednoho bodu, takže nemusí mít takovou kvalitu, jako zvuk z více reproduktorů.

2. Přehrávač a reproduktory separátně

Jak již napovídá název, jedná se o pravý opak první možnosti. Přehrávač a reproduktory jsou v sauně odděleně, reproduktorů je většinou použito větší množství, aby tak byl v sauně vytvořen téměř prostorový zvuk.

Reproduktory mohou být s přehrávačem spojeny pomocí drátů, ale existují i verze využívající technologii Bluetooth. Samotný přehrávač pak disponuje stejnými vlastnostmi, jako výše zmíněná verze, je tedy možné využít USB disk, SD kartu nebo rádio.

Umístění reproduktorů u této varianty je plně na majiteli dané sauny, ale doporučuje se nikdy nedávat reproduktory na strop nebo těsně pod něj, jelikož by mohlo dojít k jejich poškození vlivem vysoké teploty vzduchu v těchto výškách.

U obou druhů zapojení je možné využívat dálkový ovladač k přehrávání jednotlivých skladeb.

Design reproduktorů do sauny

Jednotlivé reproduktory, dostupné na trhu, mají mnoho podob. Velmi oblíbené jsou kruhové reproduktory různých barev, které pouze minimálně vystupují ze stěny sauny. Běžné jsou ale i jejich úplné protiklady, tedy reproduktory, které jsou kryty dřevěným pouzdrem, a do stěny sauny vůbec nezasahují.

Novinkou, která se na trhu objevila, jsou pak reproduktory vibrační, které v jeden velký reproduktor mění celou vaší saunu.

Nabídka