Jaká vybrat saunová kamna na dřevo?

Vysoká teplota a vlhký vzduch mají na tělo blahodárný účinek. Pozitivně působí na unavenou mysl a prospěšné jsou i imunitě a kardiovaskulárnímu systému. Přesně s cílem dosáhnout této blahodárné relaxace stavíme sauny.

K tomu, aby sauna dobře fungovala, potřebujeme výborný zdroj tepla. U finských saun jsou tímto zdrojem saunová kamna. Ty tvoří střed každé sauny, který jí dává život. Vybrat ty správné pro každou saunu je velmi důležité.

V tomto článku se zaměříme na to, jak vybrat kamna pro konkrétní saunu, a zároveň si posvítíme na saunová kamna na dřevo.

Jak vybrat kamna pro mou saunu?

Samotný proces má několik logicky navazujících kroků. Po projití celé cesty vás čekají kamna ideální právě pro vaši saunu.

Potřebujete tedy odpovědět na tyto otázky:

1. Jaký bude zdroj ohřívání u mých kamen? – Máte v zásadě dvě možnosti, ze kterých můžete volit. Kamna na elektřinu a klasická kamna na dřevo. Těm se budeme věnovat v tomto článku podrobněji, takže předpokládejme, že jste zvolili právě je. Oba dva druhy mají své výhody i nevýhody, o kterých se zde také zmíníme.

2. Jak velká je moje sauna? – Od velikosti vaší sauny se bude odvíjet potřebný výkon pro vaše kamna. Pokud zvolíte kamna s menším výkonem, než je třeba, je možné, že vám kamna saunu vůbec nevytopí. A pokud ano, bude to trvat velmi dlouho.

Rovnice pro výpočet požadovaného výkonu je velmi snadná na pochopení. Ve chvíli, kdy se bavíme o sauně domácí, dobře odizolované, vynásobíme každý metr krychlový naší sauny 1 kW.

Jedná-li se o saunu, jejíž součástí je kámen nebo třeba skleněné dveře, bude její vytopení náročnější, a proto je třeba násobit 1,2 kW.

V případě sauny venkovní, ještě k tomu méně izolované, je třeba zápasit s velkými ztrátami tepla. Proto je třeba zakoupit kamna s vyšším výkonem, která prostor přesto vytopí. Pro venkovní sauny proto počítejte s 15 kW na každý metr krychlový.

3. Je třeba také promyslet napojení kamen na systém ventilace v sauně. Kamna samotná mají za úkol pomáhat v cirkulaci vzduchu v sauně, jelikož ta je klíčová pro prohřátí celého prostoru.

Proto jsou velmi často umístěna před přisávací otvor, aby ohřívala vzduch kolem sebe, a ten poté stoupal nahoru, čímž vytvoří podtlak, kterým vtahuje do sauny vzduch nový.

Kamna by neměla u dveří překážet, aby se o ně návštěvníci sauny nespálili.

4. Úplně nakonec můžete vybrat design vašich kamen. Měla by pasovat do převládajícího stylu vaší sauny. Velmi variabilním prvkem bude jistě počet a uložení lávových kamenů, které jsou potřebné pro tvorbu páry v sauně.

Saunová kamna na dřevo

Pokud se rozhodnete pro saunová kamna na dřevo, bude to pravděpodobně právě kvůli designu či celkovému provedení vaší sauny. Kamny na dřevo se hlásíte ke kořenům saunování, chcete, aby se návštěvníci vaší sauny cítili alespoň trochu jako na dalekém severu, kde se saunování zrodilo.

Design

Saunová kamna na dřevo se hodí spíše do těch saun, které imitují původní saunové domky, typické právě ve Finsku. Tento druh kamen se hodí do saun, které jsou vystavěny z přírodních materiálů, a používají minimum otevřených prostorů a skleněných stěn.

Právě síla materiálů jako je málo opracovaný kámen, roubené klády a kov dobře koresponduje s plápolajícím ohněm v kamnech na dřevo.

Prostor pro kamna

Kamna na dřevo vyžadují mnohem více prostoru, než jejich elektrická verze. Je třeba počítat nejenom s vývodem pro komín, či s připojením na komín stávající, ale také s prostorem na uskladnění dřeva.

Přikládat do kamen je možné jak ze sauny, což je velmi nepohodlné zvláště v menších saunách, případně je možné využít kamna s otvorem pro topení ústícím mimo saunu.

Vhodné topivo

U tohoto druhu kamen je třeba se zamyslet i nad výhřevností jednotlivých druhů dřev, abyste zbytečně nestopili několik tun dřeva při minimálním účinku. Z hlediska vhodnosti na topení je nejlepším druhem dub, případně habr a buk.

Tyto druhy dobře vysychají, velmi dobře se zapalují a hoří dlouho živým plamenem. Proto jsou běžně využívány jako topivo.

Nabídka