Abachi – co se skrývá za exotickým názvem?

Pokud stavíme saunu, velmi záleží na výběru materiálů, které použijeme. Stavíte-li sami, je výběr materiálů jenom na vás. Ale i v případě, že budete mít saunu dodanou na klíč, je dobré vědět, co a jak vybrat.

Pro většinu saun je využíváno dřevo jako primární materiál, přestože se využívají i moderní, syntetické materiály. Každý druh dřeva se ovšem pro stavbu nehodí. Mimo jiné i proto se při stavbě sauny uchylujeme k využívání dřeva exotického, které je samozřejmě spojeno i s vyšší cenou.

Dřevo Abachi patří právě mezi tyto exotické druhy. V tomto článku bude lépe popsáno, proč je tolik oblíbené.

Jaké má dřevo abachi vlastnosti?

Existuje několik otázek, na které je dobré znát odpověď předtím, než se rozhodnete dané dřevo využít. Pokud na ně získáte odpověď, budete vědět kde v sauně dané dřevo použít. V tomto textu budou všechny tyto otázky zodpovězeny. O jaké se tedy jedná?

  • Jaký způsobem se chovají palubky ze dřeva abachi v prostředí sauny?
  • Jak je třeba dřevo abachi udržovat?
  • Absorbuje dřevo teplo? Nachází se v něm smolnice?
  • Jaká je estetická hodnota a s kterými designovými prvky je dobré dřevo kombinovat?

Odolnost dřeva abachi

Přežije-li dřevo náročné prostředí sauny, záleží především na tom, jaký je obsah vlhkosti v jeho pletivech. Pokud není dřevo správně vysušeno, dojde k jeho kroucení. Pokud dřevo pochází z místa blízko srdci kmene, bude mnohem vysušenější, než mladší dřevo těsně u kůry.

Jakmile je strom pokácen, prochází procesem vysušování, aby byla odstraněna vlhkost přítomná v kmeni. Jestliže je tento proces správně proveden, dřevo abachi se nebude kroutit. Nemá totiž tendenci zpětně vstřebávat vlhkost.

Dřevo abachi je jedním z nejtvárnějších druhů dřeva, jaký se pro výrobu saun používá. Pochází z africké vrby, nesoucí stejné jméno, a je proto velmi měkké. Není ani náchylné k prasklinám, jako některá jiná dřeva.

Ta nejlepší údržba

Budete-li se o tento druh dřeva správně starat, vydrží desítky let ve velmi dobrém stavu. Pokud se o dřevo v sauně nestaráte, velmi brzy se z něj stane perfektní prostředí pro různé bakterie a plísně. Těm totiž horké a vlhké prostředí sauny dokonale vyhovuje.

Proto je dobré alespoň jednou měsíčně o povrch sauny pečovat. Je třeba očistit povrch dřeva pomocí antibakteriálního prostředku a houby či hadru. Dále je možné použít pro očištění dřeva parafínový olej.

Tepelná vodivost dřeva abachi

Tepelná vodivost jednotlivých druhů dřeva je důležitá pro rozhodnutí, na jaká místa v sauně je můžeme použít. Dřevo abachi je v tomto kontextu naprosto ideální dřevem pro opěrky, lavice či další části sauny, které přicházejí do styku s lidskou pokožkou.

Tento druh dřeva má téměř nulovou tepelnou vodivost, a vzhledem k jeho vyšší cenně je často využíván právě pro stavbu lavic a opěrek. Dalším důvodem je především to, že dřevo samotné není vůbec smolovité, takže odpadá i starost o horkou smolu vytékající ven.

Exotická vizáž

Abachi má převážně světle načervenalou barvu, a podobně jako jiné africké stromy, vůbec nemá letokruhy. Vzhledem k tomu, že roste ve stejných podmínkách celý rok, dochází i k přirůstání kmenu stále stejně, bez přestávek.

To dodává dřevu zajímavou vlasovou kresbu, neobvyklou u stromů rostoucích v mírném pásu, které jsou většinou pro stavbu saun využívány. Díky tomu, že se jedná o vrbové dřevo, nejsou zde přítomné ani žádné suky. Toto všechno přispělo k tomu, že dřevo abachi bývá využíváno i pro designové účely.

Termowood

Vlastnosti většiny druhů dřev mohou bát změněny nebo posíleny, pokud je dřevo dále upravováno. Využitím tlaku a tepla páry vzniká termowood, které se vyznačuje delší životností, tmavší barvou a nižší absorpcí vlhkosti.

I vrbu abachi lze zakoupit v podobě palubek termowood. Ty mají tmavší odstíny, než klasické abachi dřevo, a proto se hodí pro zajímavé designové kombinace.