Jaký odpařovač do sauny je pro vás ten pravý?
Máme-li v sauně opravdu relaxovat, je třeba pomoci s odpočinkem nejenom našemu tělu, ale i mysli. Zatímco naše svaly a pokožka si odpočinou pouze díky vysoké teplotě a vlhkosti, s myslí to není tak jednoduché.
Na její relaxaci se podílí nespočet faktorů. Ať už se jedná o povedený design sauny, který zaujme naše oči, či ambientní hudbu, která se bude věnovat našim uším. I vůně je v sauně velmi důležitá.
Příjemnou vůni zajistíme sauně použitím různých esencí, pocházejících z rostlin. Ty mají podobu esenciálních olejů, přimíchávaných do vody, která je následně v sauně rozprášena, či se případně vypaří. V tomto článku se lépe podíváme na samotný proces vypařování esencí, kdy se zaměříme zejména na různé odpařovače do sauny, které jsou na trhu dostupné.
Tři hlavní druhy odpařovačů
Mezi odpařovači do sauny nalezneme několik zásadních rozdílů. Ten první spočívá v tom, do jaké sauny je určen. Většina odpařovačů je určená pro finskou saunu, ale existuje i způsob, jak dostat esenci do vzduchu v sauně parní.
Toto jsou tedy tři nejpoužívanější odpařovače do sauny:
1. Duch sauny – součástí finského folklóru je i bůžek, který má na starost sauny. Není to možná ani bůh, spíše dobrý duch, který sídlí v každé sauně a má za úkol ji ochraňovat před neštěstím. I vy se můžete takto odkázat na tradiční pojetí finské sauny, a pořídit si odpařovač vyrobený do tvaru hlavy právě Ducha sauny.
Je ručně vyroben z kamene, a do otvorů pro oči či do úst se vlévá voda smísená s esencemi. Duch sauny se poté položí nejlépe poblíž saunových kamen, aby se voda rychle odpařovala.
2. Ultrazvukový rozprašovač – tento rozprašovač využívá moderní ultrazvukovou technologii. Difuzér využívá právě ultrazvukové vibrace k rozprášení vody smísené s esencí přímo do vzduchu.
Tento druh odpařovače je většinou pečlivě obalen dřevem, aby dobře zapadl i do tradičněji laděných saun.
3. Misky, fontánky či domečky – fantazii se meze nekladou, a proto existují i další varianty odpařovačů do sauny například v podobě obyčejné kamenné misky, plechového domečku, či saunové fontánky, kdy je pouhé vypařování doplněno o mísení vody díky malé fontánce.