Ty nejlepší esence do sauny

Sauna má perfektní účinky na naše tělo jak po stránce psychické, tak fyzické. Teplo a vlhký vzduch přináší úlevu a detoxikaci našim svalům, jelikož se díky němu spouští pocení a čistí se ucpané póry na pokožce, a škodliviny tak mohou z těla odcházet.

Psychická relaxace není tak jednoduše vysledovatelná k jednotlivým faktorům, jde spíše o souhrn různých proměnných, které v sauně působí. Většinou lze tyto proměnné roztřídit podle toho, který z našich smyslů stimulují.

Zatímco povedený design stimuluje především náš zrak, ambientní hudba, která se v sauně ozývá, působí spíše na náš sluch. A stejně důležité je působit v sauně i na čich. Správná vůně dokáže v sauně úplně změnit atmosféru, a díky ní je potom celý zážitek na úplně jiné úrovni.

K čemu jsou esence do sauny?

Pojďme se nyní podívat na to, jak můžeme v sauně zajistit změnu vůně k lepšímu. Většinou se tak děje pomocí esencí, které jsou přimíchány do vody, která se potom do vzduchu vypařuje. Využívání esencí má mnoho zajímavých benefitů:

Lepší atmosféra – saunování se promění v úplně něco jiného, když vás v sauně bude vítat vůně rozkvetlé louky, či hlubokého lesa. To vše je díky esencím možné.

Úleva pro dýchací cesty – zejména pro návštěvníky sauny, kteří trpí různými respiračními potížemi, může být správná esence úlevou. Jelikož se využívají esence vyrobené z různých léčivých bylin, má jejich vdechování pozitivní vliv na dýchací cesty.

Tohoto principu se využívá v herbálních saunách, které jsou zaměřeny na inhalaci bylinných esencí obsažených ve vzduchu s vysokou koncentrací vodní páry. Teplota v této sauně je zároveň nižší, aby byla snesitelná opravdu pro všechny.

Esence do sauny je možné i kombinovat s dalšími prvky wellnes. Zejména pro masážní a ochlazovací bazénky je možné využít esenciální oleje, které mají za úkol provonět lázeň a případně připravit pokožku na masáž.

Jak vidíte, esence mají v sauně rozhodně své místo. Pojďme se nyní v krátkosti podívat na to, jakým způsobem se esence do vzduchu dostanou.

Odpařovače všech druhů

Odpařovačů na esence do sauny existuje celá řada. Od těch s velmi tradičním designem, až po hypermoderní, využívající nejnovější vědecké objevy. Tady jsou tři nejznámější:

1. Duch sauny
– tento odpařovač navazuje na finský folklór, ve kterém je každá jednotlivá sauna chráněna vlastním bůžkem. Tento odpařovač je tedy stylizován do podoby hlavy tohoto dobrého ducha, aby i vaše sauna mohla být pod jeho ochranou.

Je ručně vyroben z kamene, a pokládá se na saunová kamna, která ho rozehřejí, a následně dojde k vypaření vody s esencí.

2. Ultrazvukový odpařovač – tento odpařovač je jedním z nejmodernějších způsobů, jak rozprášit dostatečné množství vody obohacené o esenci do vzduchu. Pomocí difuzéru, využívajícího ultrazvukových vibrací, dochází k rozprášení určitého množství vody spolu s esencí do vzduchu.

Díky ultrazvuku vzniknou tak drobné kapičky, že se okamžitě ve vzduchu rozptýlí. Tento druh odpařovače dobře zapadne do většiny saun, jelikož je jeho design pečlivě volen tak, aby nijak nevyčníval ani v klasicky pojatých saunách.

3. Srdce sauny – i tento druh odpařovače je velmi moderní, jedná se vlastně o takové rozšíření saunových kamen. Skládá se z nádoby na vodu, ve které jsou umístěny jednotlivé oblouky určené pro zahřívání. Esence do sauny je již předem přimíchána ve vodě, která je takto vypařena a poté tryskami převedena na kameny obklopující saunová kamna.

Tyto druhy odpařovačů sloužili pro finskou saunu. Pokud jste majiteli té parní, a máte zájem o přimíchání esence do sauny do vašeho saunovacího rituálu, nezoufejte. Generátory páry mohou být místo čisté vody naplněny směsí, která již obsahuje esenci, a pára takto vzniklá už bude mít specifickou vůni.

Ingredience pro esence do sauny

Esence do sauny vznikají extrakcí esenciálních olejů z rostlin. Proto jsou využívány zejména byliny pro jejich léčivé účinky, ale i okrasné květiny jako jsou například růže. Ani stromy jako eukalyptus nejsou špatný zdrojem esencí do sauny, takže mnoho z nich je vyrobeno právě z něj. Eukalyptus je prospěšný zejména díky svým protizánětlivým vlastnostem.

Dalším stromem hojně využívaným je pak borovice, která je oblíbená zejména pro svou vůni díky které je snadné se cítit jako v hlubokém lese. I citrusy jsou velmi vítaným zdrojem esenciálních olejů.

Nabídka