Vědro, naběračka a lávové kameny aneb jak zajistit dostatek vlhkosti v sauně

Klasická finská sauna stojí na dvou pilířích. Jedním z nich je samozřejmě vysoká teplota. Tím druhým je právě dostatečné procento vlhkosti ve vzduchu, který v sauně dýcháte.

Obojí má svůj důvod, o kterém se více dozvíte v tomto článku. Také se povídáme na to, jak v sauně zajistit dostatečné množství vlhkosti a co všechno je v tomto procesu důležité. Nejprve ale trocha teorie.

K čemu je teplo a vlhko?

Lidské tělo se zbavuje většiny nečistot, které se hromadí v tkáních, pomocí potu. Právě díky němu dochází k vyplavení škodlivin ven póry v kůži spolu s potem. Tento důležitý samoregulační proces je často méně funkční díky ucpaným pórům na pokožce a malé intenzitě prostředí, vyvolávajícího pocení. Právě proto je sauna tak účinná při regeneraci těla, jelikož spouští jeho vlastní mechanismy. Jak to tedy dělá?

Jak sauna funguje?

Základem finské sauny jsou dobrá kamna. Ta samozřejmě poskytují teplo, které je díky správné cirkulaci vzduchu hned rozprostřeno do celé sauny. Ale, slouží i jako zdroj páry. Pokud se podíváme na samotné kořeny saunování, probíhala výroba páry jednoduchým způsobem.

Kamna byla obložena kamením, a to se, vlivem tepla sálajícího z kamen, rozehřálo. Poté návštěvníci sauny polévali kamna vodou, a tak vznikla pára.

I vy si dnes můžete tento prastarý způsob zvolit. Dobře vám k tomu bude sloužit většina saunových kamen, i vědro do sauny spolu s naběračkou.

Proč používat vědro

Chcete-li navodit ve vaší sauně dojem starobylosti, je třeba využívat správných doplňků. Většina věder do sauny na to myslí, a proto imitují vědra původní. Jsou vyrobena samozřejmě ze dřeva, případně odolného bambusu. Dále bývají zevnitř pokovány hliníkem.

Saunová vědra by neměla v sauně zůstávat, aby nedošlo k jejich zbytečné hnilobě. Proto je lepší vždy po každém použití vědro ze sauny vytáhnout.

Vědro do sauny je možné umývat běžnými čisticími prostředky, nemělo by dojít k jeho poškození ani při dlouhodobém používání.