Jak se používají metly do sauny?

Úspěch saunování je založen na dvou hlavních faktorech. Těmi jsou teplo a vlhkost obsažená ve vzduchu v sauně. Díky nim mohou relaxovat jak naše svaly, tak pokožka. A proto se dnes podíváme na to, jak sauna přesně působí na naše tělo, a také jak můžeme ještě znásobit její účinky. Začneme ale trochou teorie.

Jak sauna působí na tělo?

Začneme tím, jaký vliv má na tělo vysoká teplota. Základní efekt je snad každému jasný. Když je nám teplo, začneme se potit. Pocením naše tělo nejenom provádí regulaci jeho teploty, ale také dochází k detoxikaci, jelikož s potem odchází i mnoho toxinů a nečistot.

Sauna tedy usnadňuje pocení a tím pádem i výše zmíněné jevy. Vlhký vzduch má pozitivní vliv na pokožku, které pomáhá otevíráním dlouho ucpaných pórů. Tím tak ovlivňuje i samotný proces pocení, jelikož skrz nově otevřené póry může pokožka potu vylučovat mnohem více.

Posledním příznivým efektem, který saunování přináší, je prokrvení všech končetin, které je způsobeno právě teplem v sauně. Nyní se pojďme podívat na způsob, kterým můžeme pozitivní účinky saunování ještě znásobit.

Metly do sauny

Možná jste o metlách do sauny slyšeli již dříve. Není divu, používají se v saunách již od samotného počátku. Nezávisle na sobě na ně přišly všechny národy, které kdy k saunování něčím přispěly. Ať už se bavíme o starověkých Řecích či Finech, kteří nám dali dnešní sauny.

Metly do sauny jsou tedy větvičky různých stromů, které se používají ke šlehání těla při pobytu v sauně. Než se necháte švihnout přes záda, měli byste vědět, jaké z toho plynou výhody.

1. Rozproudí se vám krev v žilách, a to i v těžko přístupných místech jako jsou prsty a podobná místa na vašem těle. Svaly si tak mohou lépe odpočinout.

2. Pokud zvolíte metlu ze správného stromu, může mít i zdravotně prospěšné účinky. Ze stromu se mohou uvolňovat různé silice, které působí blahodárně na dýchací ústrojí. Takové účinky má například větvička eukalyptu.

Metly do sauny je třeba používat až ve chvíli, kdy jste v sauně dostatečně dlouhou dobu, a jste pořádně prohřátí. Před každým použitím je třeba metly namáčet několik minut nejprve ve vlažné a potom v teplé vodě, aby byly svěží, přestože byly dávno usušeny. Po skončení saunové procedury je třeba metlu ze sauny vynést a nechat ji proschnout.