Kdy zakoupit teploměr do sauny?

Teplo je pro saunu klíčové. Ať už se jedná o jakýkoliv z možných druhů sauny, bude zde hrát nějakou roli. Jaké jsou jeho pozitivní vlastnosti, jak dělíme sauny podle tepla, které produkují, i jak si udělat pobyt v sauně ještě příjemnější. To vše si povíme v tomto článku.

Nejprve ale začneme s trochu teorie. Jaké jsou pozitivní účinky tepla na lidský organismus?

Zaostřeno na teplo

Pokud na lidské tělo působí dostatek tepla, začne se potit. To je jednak proces kontroly teploty, ale zároveň se díky pocení vyplavuje z tkání značné množství škodlivin.

Pocení je naprosto běžné, ale v sauně je tento proces velmi urychlen. Toto ale není jediný pozitivní účinek tepla na lidské tělo.

Vysoká teplota funguje jako katalyzátor chemických reakcí. Pokud tedy vystavíte vaše svaly vyšší teplotě v sauně, mohou v nich snadněji probíhat chemické reakce, důležité například pro hojení či růst svalové hmoty.

Druhy saun podle teploty

Mezi nejstudenější sauny patří jistě ta parní. Důraz je zde kladen především na vlhkost, takže teplota zde není tak vysoká. Když bychom dali teploměr do sauny tohoto druhu, naměřili bychom sotva 50°.

Naproti tomu finská sauna je něco úplně jiného. Teplota je zde hlavní relaxační složka, a proto se můžeme setkat i se saunami, kde dosahuje hodnot jako 80 i 90°. Podobně je tomu potom u infrasaun.

Teplota jako součást saunového ceremoniálu

To jak přistupujeme k měření teploty i jejímu generování záleží na designu naší sauny. Pokud je moderní, vše bude automatické. Zatímco v sauně, která se snaží napodobit původní ideál saunování, budou kamna například na dřevo.

Ta budou doplněna o teploměr do sauny, aby návštěvníci věděli, kdy sauna dosáhla jejich požadované teploty. Teplota nemusí být to jediné, co měří. Existují teploměry do sauny, které slouží i jako vlhkoměr.

Teploměry do sauny nemusí vůbec vypadat špatně, naopak je většina z nich velmi povedeně designově řešena. Teploměr může být v zásadě vyroben jak ze dřeva, tak z kamene, fantazii se zde meze nekladou. Pouze je třeba dát pozor na to, aby svým stylem opět zapadl do celkového pojetí sauny.

Nabídka