Saunové kameny zajišťují v sauně vlhkost

Saunování stojí na dvou základních pilířích. Jde zde zejména o vysokou teplotu a vlhkost. Tyto dva faktory mají pozitivní vliv zejména na relaxaci našich svalů, očistu pokožky a detoxikaci organismu.

V tomto článku se podíváme na to, jaký vliv mají dva výše zmíněné vlivy na lidské tělo, zároveň si povíme něco o tom, jak dochází v sauně ke zvlhčování vzduchu a jakou roli v tom hrají lávové kameny.

Jaký vliv má sauna na lidské tělo?

Na lidské tělo působí v sauně převážně dva výše zmíněné faktory. Vysoká teplota u něj spouští pocení, které má sice primárně termoregulační funkci, ale zároveň funguje jako katalyzátor detoxikace organismu.

Spolu s vodou odchází z organismu všechny odpadní látky, které se v něm po dlouhou dobu hromadily.

Vlhkost má na organismus zase jiný účinek. Díky ní se vyčistí dlouho ucpané póry na pokožce, a pot tak může lépe tělo opustit.

Jakým způsobem se v sauně zvlhčuje vzduch?

Bavíme-li se o klasické sauně, vlhkost se do vzduchu dostává díky vypařování vody na saunových kamenech. Ty jsou umístěny na saunová kamna, která jinak zajišťují teplo do celé sauny.
Je jedno, jestli jsou saunová kamna elektrická nebo na dřevo, stále mají za úkol jednak vyhřívat vzduch v sauně, ale i předávat teplo kamenům, které jsou často položeny na nich, či je dokonce celé obklopují.

Hlubinná hornina

Nejčastěji se kameny do sauny vyrábějí z horniny gabro, která představuje hlubinný ekvivalent vulkanického čediče. Kameny gabro se mohou pochlubit skvělými vlastnostmi. Zadržují teplo, a zároveň se voda může odpařovat z široké plochy lomů, které na této hornině vznikají.

Při akumulaci tepla hlavně nepraskají, takže vydrží mnohonásobně déle, než jiné druhy hornin, používaných v sauně.

Saunové kameny je třeba pravidelně polévat, pokud chceme v sauně zachovat požadovanou hladinu vlhkosti ve vzduchu.