Naběračka, vědro a rozžhavené kameny – to vám zajistí páru v sauně

Základem finské sauny jsou dvě esence. Tou první je samozřejmě vysoká teplota. Ta druhá má pak podobu vysokého procenta vlhkosti ve vzduchu, který uvnitř vdechujete.

V tomto článku se zaměříme na důvod, proč tomu tak je. Dále si povíme něco o tom, jak v sauně tyto podmínky zajistit a na co všechno u toho dát pozor. Na začátek je ale třeba trochu teorie.

Vlhkost a horko

Při procesu zbavování se nečistot využívá lidské tělo především pot, který ze všech tkání při vyšších teplotách začíná vyplavovat toxické látky. Důležité je, aby měl pot kudy odtékat, proto musí být póry na pokožce co nejčistší.

To je samozřejmě velmi těžko dosažitelné, a proto tento proces nebývá běžně tak efektivní, jak by mohl být. Právě v sauně se oba dva procesy znovu dostávají do pohybu. Sauna tak vlastně opravuje mechanismy našeho těla.

Jak to tedy funguje?

Základem pro každou saunu jsou dobrá saunová kamna. Ta poskytují teplo, a pak ho díky ventilačnímu systému rozvede do celé sauny. Zároveň ale slouží i jako výrobna páry. Jedná se o velmi starý obřad, který v mnohých saunách probíhá stále stejně už několik století.

Kamna jsou obložena kamením, a to se díky teplu sálajícímu z ohně velmi ohřívá. Poté jsou tyto kameny zality vodou, která se okamžitě vypařuje.

I vy se můžete rozhodnout, jestli se rozhodnete kráčet v tradičních šlépějích našich předků, a dodávat své sauně páru takto. Velká většina dnešních kamen je pro vás uzpůsobena, pokud se rozhodnete pro tuto cestu. Teď už potřebujete pouze vědro a naběračku do sauny.

Naběračka a vědro

Tradiční dojem navodí v sauně používání správných pomůcek. Jednou z nich je i dřevěná naběračka, používaná k polévání kamenů vodou z vědra. Tyto naběračky do sauny jsou obvykle vyrobeny ze dřeva, ale existují i kovové verze.

Naběračky by neměly v sauně zůstávat, aby nezačala hnít. Naopak by měly být ze sauny vynášeny po každém použití.

Jakmile je naběračka venku ze sauny, můžete ji preventivně opláchnout, ale nevyplatí se na ní plýtvat tím či oním prostředkem. Většinou stačí čistá voda a trochu mýdla. Tak se vyhnete nezvratnému poškození vašeho nástroje.