Sauna je jako živý organismus. A stejně jako v buňce i v sauně by mělo být všechno na svém místě, perfektně funkční a potřebné. Sauna má mít jednoznačnou myšlenku, a ta by se měla projevit na jejím designu.

Její majitel by si v ní měl odpočinout jak fyzicky, tak psychicky. Sauna by pro něj měla být místem relaxace, kde může být sám sebou. A právě designem by venkovní i domácí sauna měla vyjadřovat osobnost svého majitele, tak aby se splnilo výše zmíněné.

Málokterý komponent dodává designu sauny tolik, jako dveře. Jelikož jimi musí projít každý, kdo do sauny vchází, jsou nepřehlédnutelné a musí tak zapadat do celkové podoby sauny.

Dveře do sauny mohou být z různých materiálů, ale jedním z nejoblíbenějších je sklo. V tomto článku se o skleněných dveřích do sauny dozvíte vše potřebné.

Odolné a čisté

Sauna je pro materiály velmi náročné prostředí. Speciálně pro dveře, ty musí vydržet mnohem více, než jejich běžné ekvivalenty. Pojďme si připomenout, proč je sklo pro výrobu dveří tak vhodné.

  • Sklo vydrží teploty mnohem vyšší, než s jakými se může setkat v horké sauně. Zároveň je tepelně málo vodivé, takže nehrozí, že byste se při doteku spálili.
  • Změny teploty nejsou pro sklo problém, což je u sauny velmi důležité. Sauna není využívána 24 hodin denně, takže je třeba, aby materiály vydržely změnu teploty od velmi horké až po bod mrazu pro venkovní sauny.
  • Vlhkost je pro sklo irelevantní a ani nehrozí, že by došlo k jeho poškození vlivem plísní či jiných mikroorganismů.

Sklo je z hlediska těchto třech saunových extrémů ideálním materiálem. Co se týče designu, sklo je také velmi vděčným materiálem. Je možné jej zapracovat téměř do každého stylu, přesto jsou některé sauny, které by pořízení skleněných dveří spíše pokazilo.

Skleněné dveře do sauny – základní designové prvky

Pokud se podíváme na designovou hodnotu skleněných dveří, je třeba si nejprve povědět něco o tom, jaké varianty jsou k dispozici. Případně, co dalšího může podobu dveří výrazně ovlivnit.

Základní rozdělení dveří je na čiré a matné. Není potřeba dále objasňovat čiré sklo, u matného vás ještě čeká rozhodování o tom, jakou barvu bude sklo mít. Dá se vybrat téměř jakékoliv, ale obvyklé jsou bílá, zlatá a bronzová.

Dále hraje roli to, jaký bude rám dveří. Pro skleněné dveře je možné využít dřevěný rám či kovový rám. U obou je opět třeba dát pozor na to, aby se hodily dohromady s venkovním obložením sauny.

Moderní a vzdušný vzhled

Sklo obecně dodává stavbám moderní a vzdušný vzhled. Díky světlu, které se skrz okna do interiéru dostává, jsou všechny prostory mnohem přívětivější. Čím větší okna jsou, tím je tento efekt samozřejmě silnější.

Proto i v případě saun se skleněné dveře hodí zejména k těm, které jasně deklarují, že byly postaveny ve 21. století, a jejich design tomu odpovídá. K dnes velmi oblíbeným venkovním saunám ve stylu roubeného domu se skleněné dveře rozhodně nehodí.

Naopak, pro saunu zasazenou do moderního interiéru, či dokonce pro tu s prosklenými stěnami jsou odpovídající skleněné dveře skoro nutností. Podobně pak k sauně obložené kamenem či pro infrasaunu se budou hodit mnohem lépe, než jejich dřevěný protějšek.

Dveře z čirého skla mohou pomoci opticky zvětšit saunu a vyženou z ní přítmí. V opačném případě, matné skleněné dveře do sauny napomohou pocitu soukromí, zatímco zachovají většinu pozitivních vlastností, které sklo má.

Posledním designovým prvkem, který je třeba ohlídat, je madlo u dveří. To by mělo být vyrobené z podobného materiálu jako rám dveří, či být sladěno s jiným převládajícím motivem na venkovním designu sauny. Není třeba se omezovat na tradiční dřevěná či kovová, je možné použít i některé netradiční kousky, které jsou na trhu dostupné.

Péče o skleněné dveře

Důležité je ovšem zmínit, že i o skleněné dveře je třeba náležitě pečovat. Dokonce možná i více, než o dveře dřevěné.

Máte-li dveře matné, není to zas takový problém, pouze je třeba zajistit, aby se na dveřích netvořily bílé mapy ze zkondenzované vodní páry. Pokud máte dveře ze skla čirého, může se stát, že bude umazané od dlaní těch návštěvníků sauny, kteří dveře neotevírali pomocí madla.

Dveře tedy alespoň jednou do měsíce umývejte například čisticím prostředkem na sprchové kouty, abyste měli dveře stále působivé na pohled.