Kdy zvolit saunové dveře ze dřeva?

O sauně je třeba přemýšlet jako o celku. Abyste ze saunování měli ten nejlepší požitek, mělo by zde odpočívat nejenom tělo, ale i mysl. Proto je třeba, aby sauna nejenom dobře fungovala, ale i dobře vypadala.

Design sauny by tak měl mít jednu základní myšlenku, kolem které by se měl vybudovat. Měl by za ní stát přímo majitel sauny či člověk, pro kterého je primárně určena. Pokud bude sauna tím, jak vypadá, vyjadřovat osobnost svého majitele, bude se v ní cítit jako doma.

Dveře jsou při návrhu sauny velmi důležitý prvek. Při vstupu do sauny jimi musí projít každý, jsou proto nepřehlédnutelné. Měly byste je tak vybírat s obzvláště velkou péčí.

Pro výrobu saunových dveří se využívají různé materiály, ale jeden z nejpoužívanějších je dřevo. V tomto článku budou přehledně shrnuty veškeré informace týkající se dřevěných dveří do sauny.

Masivní a odolné

Sauna je pro většinu materiálů velmi náročné prostředí. Pro dveře to platí dvojnásob, ty musí vydržet mnohem více, než zbytek konstrukce. Je tedy vhodné připomenout, proč je dřevo i pro saunové dveře velmi vhodným materiálem.

  • Dřevo obecně vydrží velmi vysoké teploty bez toho, že by na něj měly negativní vliv. Proto jsou některé druhy dřev velmi vhodné i pro sauny. Pokud je vybráno dřevo, které není příliš tepelně vodivé, odpadá i nebezpečí spálení při manipulaci s dveřmi.
  • Změny teploty také nejsou pro dřevo problémem, a proto se hodí i pro dveře venkovních saun, které musí čelit i teplotám pod bodem mrazu spolu s horkem uvnitř sauny.
  • Vlhkost není pro dřevo problém, pokud je správně ošetřováno, není se tedy třeba bát, že by dveře měly v prostředí sauny problémy.

Dřevo je pro saunu naprosto ideální materiál, ale je třeba dávat pozor zejména na výběr druhů. Některé z nich je možné použít pro obklad stěn sauny či výrobu jiných prvků, které nepřijdou do styku s lidskou pokožkou, ale pro dveře jsou nevhodné díky dobré tepelné vodivosti.

Z hlediska designu jsou saunové dveře ze dřeva také velmi vděčným prvkem, se kterým můžete na vzhledu své sauny mnohé vylepšit, ale i zkazit.

Abeceda dřevěného designu

Než se budeme moci pustit do popisu toho, do jakého designu se dřevěné dveře hodí, je třeba si ujasnit, jaké druhy jsou k dispozici a co dalšího nás může při výběru zajímat.

Zaprvé, dřevěné dveře mohou mít nepřeberné množství podob. Mohou být vyrobeny z palubek, podobně jako vnitřní obložení finské sauny, či mohou imitovat dveře srubu. Záleží také na tom, jestli je dřevo opracované či neopracované. V tomto ohledu se meze nekladou, a proto se i každé takové dveře budou hodit k jiné sauně.

Důležitým nejen designovým prvkem jsou panty. U srubů svádějí k tomu, aby byly vyvedeny v tepaném železe jako na dveřích z historických dob, ale je třeba dát pozor na to, aby případné designové prvky netrpěly kvůli prostředí v sauně.

Venkovský a masivní vzhled

Obecně, použijeme-li v interiéru dřevo, dodává tím celému prostoru pocit útulnosti či se naopak snažíme navodit atmosféru divočiny a člověka, bojujícího o přežití. Sauna sama o sobě je ve většině případů vyrobená ze dřeva. Je tedy jenom na nás, jakou myšlenku jí vtiskneme.

Velmi oblíbené jsou dnes venkovní sauny ve stylu severských srubů, které se snaží imitovat tradiční sauny ze zemí, odkud saunování pochází. Právě pro ty se dřevěné dveře výborně hodí, jelikož mohou plynule navázat na kmeny, tvořící obložení sauny.

Ale i pro klasickou finskou saunu, ať už venkovní nebo interiérovou, jsou dřevěné dveře určitě možností, nic jimi nezkazíte. Naopak mohou být sladěné s dřevem, které tvoří obložení saunového jádra nebo s ním naopak zajímavě kontrastovat.

Dřevěné dveře se příliš nehodí ke skleněným saunám, či obecně do interiérů, které se snaží působit moderním dojmem. V tomto případě by bylo dřevo spíše na škodu.

Péče o dřevěné dveře

Stejně jako je třeba pečovat o palubky, které tvoří interiér sauny, je třeba i dbát na čistotu a dobrý stav saunových dveří. Proto je alespoň jednou do měsíce přetřete houbou spolu s antibakteriálním čisticím prostředkem.

Zabráníte tak množení škodlivých mikroorganismů a vzniku plísní. Aby byly vaše dveře ještě odolnější, je dobré využít pro ně palubky vytvořené metodou termowood. Ty budou ještě více odolné vůči vlhkosti a jejímu vstřebávání.