Jaké vybrat dveře do parní sauny?

Při přemýšlení o sauně je třeba si uvědomit, že se jedná o uzavřený celek, podobný živému organismu. Všechno zde musí mít svůj účel. Ať už čistě praktický nebo estetický.

I design sauny by ale měl být naplánován se znalostí konečného záměru, tak aby odpovídal majitelově vkusu a osobnosti.

Jen tak bude moci sauna fungovat přesně tak, jak by měla. Jelikož správné saunování není jenom o relaxaci těla, ale i mysli. Je třeba, aby se člověk cítil v sauně jako doma. Správně vyladěný design tomu může významně napomoci.

Dveře jsou esenciálním prvkem pro každou saunu. Každý jimi musí dovnitř a ven, proto by měly zapadat do celkové vizáže sauny, a zároveň být dostatečně odolné.

Saunové dveře jsou vyráběny z různých materiálů, ale nejčastější je scénář, kdy jsou u jednotlivých modelů dveří materiály kombinovány. V tomto článku budou shrnuty podstatné informace týkajících se dveří do sauny z kombinovaných materiálů.

Zlatá střední cesta

Celá kombinace materiálů má smysl pouze ve chvíli, kdy spojuje jejich dobré vlastnosti, a zároveň nepřináší žádné podstatné nevýhody. Při konstrukci dveří do sauny máme na výběr z několika materiálů:

  • Dřevo
  • Sklo
  • Kov

Tyto materiály jsou vybrány mimo jiné proto, že dobře snášejí extrémní podmínky v sauně. V běžné finské sauně musí dveře zvládnout vysoké teploty, vlhkost vzduchu i střídání teplot, jsou-li umístěné venku.

Ovšem naprosto speciálním případem jsou sauny parní, v těch jsou podmínky oproti klasickým finským saunám odlišné. Vzduch má nižší teplotu, většinou okolo 45 stupňů, ale je v něm téměř 100 % vlhkosti. To vystavuje dveře do parní sauny především zhoubnému vlivu vlhkosti, proto musí být mnohem lépe chráněny před jejím působením.

Design na sto způsobů

Všechny tyto materiály, ze kterých se mohou kombinované dveře skládat, vyžadují speciální péči a hodí se k různým druhům saun. Proto je nejjednodušší přistupovat k druhům jednotlivým dveřím podle toho, jaký materiál převažuje. V následující části článku budou postupně rozebrány jednotlivé materiály, které mohou u kombinovaných dveří převažovat.

Dřevo

Převažuje-li na dveřích dřevo, budou se pravděpodobně hodit spíše ke klasickým finským saunám, případně k venkovním saunám ve stylu roubeného stavení.

Dřevěný design obecně evokuje úplně původní podobu sauny. Zároveň i saunám vybudovaným v moderním interiéru poskytuje útulný vzhled.

Pro dveře do parní sauny se dřevo příliš nehodí, jelikož by se muselo potýkat s vysokým obsahem vlhkosti ve vzduchu. Je možné využít dveře vyrobené z palubek termowood, které se vyznačují nižší absorpcí vlhkosti.

O dřevěné dveře je třeba řádně pečovat. Jinak bude jejich povrch poškozován působením různých mikroorganismů a plísní. Alespoň jedenkrát do měsíce tedy dveře otřete houbou, na které je nanesen prostředek s antibakteriálními účinky. Saunu také pravidelně větrejte.

Sklo

Převažuje-li na dveřích sklo, budou se hodit spíše do interiérových saun, zasazených do moderně vybavených domů či bytů. Sklo obecně prosvětluje saunu. Podle toho, jestli je čiré či matné, buď opticky zvětšuje a otevírá prostor či naopak zvyšuje míru soukromí.

Sklo se většinou v designu používá, když chceme dodat prostoru vzdušnost a zdání moderního vzhledu. Zároveň se jedná o barevně neutrální materiál, a proto se hodí téměř do jakéhokoliv prostředí.

Ať už tedy máte saunu obloženou kamenem, keramickými deskami, či má stěny ze skla, dveřmi z tohoto materiálu rozhodně nic nezkazíte.

Sklo lze použít i pro dveře do parní sauny, jelikož si snadno poradí se zvýšenou vlhkostí. Je ovšem třeba jej pravidelně čistit, podobně jako sprchový kout.

Díky častému používání by mohly být dveře umazané od doteků mimo otevírací madlo. Proto je kdykoliv to bude potřeba, opláchněte vodou a čisticím prostředkem na sklo.

Kov

I kov může být převažujícím materiálem na dveřích, přestože je spíše využíván na výrobu rámů a pantů. Platí pro něj velmi obdobná pravidla pro design, jako pro sklo. Hodí se tedy spíše pro moderně řešené interiérové sauny.

Je možné jej použít i pro výrobu dveří do parní sauny, pokud je upraven do nerezové podoby.

Nabídka