Sauna je skvělým prostředkem pro regeneraci organismu nejen po sportu a dokonalou relaxaci. Zejména domácí sauna nám může poskytnout naprosté pohodlí a dokonalý odpočinek.

Čistota je na prvním místě

Abychom si ale mohli pobyt v sauně užívat naplno a plně využili její přínosy pro naše zdraví, je třeba starat se o její dokonalou čistotu. V sauně je totiž díky vysokým teplotám a vlhku zvýšené riziko výskytu a množení plísní a bakterií, v špatně udržované a nečištěné sauně nám tudíž hrozí nemalá zdravotní rizika. Jak bychom tedy měli o saunu pečovat, aby nám pobyt v ní přinášel jen samé klady?

Jak udržovat saunu

Každou saunu je nutné pravidelně a pečlivě čistit. Základem je pravidelné odstraňování prachu a nečistot z podlahy i z lavic zametáním nebo vysavačem. Samozřejmostí by mělo být pravidelné otírání všech míst, které přicházejí do styku s pokožkou, zejména lavice a zdi kolem nich, dveře a jejích okolí a veškeré ovládací prvky. Při mokrém čištění by měl být hadr dobře vyždímaný, aby se na dřevu nevytvořily nevzhledné tmavé skvrny.

Jaké čistící prostředky (ne)používat

Pro čištění sauny by se nikdy neměly používat agresivní čistící prostředky, které by mohly ulpívat na zdech a vybavení a následně se teplem uvolňovat. Jejich vdechování by mohlo způsobit i závažné zdravotní problémy. Zejména nebezpečné jsou přípravky na bázi chlóru. Příliš agresivní prostředky navíc mohou trvale poškodit vzhled dřeva. Dostačující je teplá voda s přídavkem jemného čistícího prostředku na bázi mýdla. U všech čistících přípravků vždy postupujte přesně podle doporučení výrobce.

Specifika čištění infrasauny

Infrasauny by se měly čistit pouze speciálními přípravky, vyvinutými přímo pro tento typ sauny. Jejich povrch by se nikdy neměl oplachovat. Co dále můžete udělat pro dobrý stav a čistotu sauny? Čistotu v sauně snáze udržíte, když budete vždy používat jako podložku savý ručník nebo prostěradlo. Nejen že vás nebudou pálit rozpálené lavice, ale také zamezíte kontaktu povrchu lavic s pokožkou a potem. Mějte na paměti, že vaše pokožka by se nikdy neměla žádného povrchu v sauně přímo dotýkat, a ručník umístěte nejen na sedací plochu, ale i za záda.

Vyvarujte se barev, nátěrů a mořidel

I pokud před přírodními odstíny dřeva preferujete výrazné barvy, v sauně se jich určitě vyvarujte. Raději zvolte výraznější barevné doplňky. Z barev, mořidel, nátěrů a dalších chemikálií se mohou v sauně uvolňovat škodlivé látky, které mohou poškodit vaše zdraví. Povrch dřeva, zejména jeho více namáhané plochy, ale můžete ošetřit přírodními oleji nebo včelím voskem, případně kombinací vosku a oleje. K použití v interiéru sauny je vhodný i parafinový olej, který se po celé ploše dřeva rovnoměrně rozetře houbou nebo hadříkem. Tato vrstva ochrání povrch dřeva před vlhkostí a nanášet by se měla zhruba po čtyřech měsících.

Údržba sauny není složitá


Banner