Pokud máte rádi saunu nebo si ji chcete teprve vyzkoušet a nevíte, jak na to, je zde malý návod, jak se na první saunování připravit. Nejste – li si jisti, zda vaše první návštěva v sauně nevzbudí rozpaky nejen u vás, ale i u ostatních návštěvníků sauny, nebojte se, my vás na vše podrobně připravíme a jakékoliv obavy z prvního saunování necháme za dveřmi sauny. Uvidíte, že si pak saunování náležitě užijete.

Mnozí začátečníci si mylně myslí, že saunování vyžaduje přesná pravidla, která se zkrátka musí dodržet. Saunování je sice určitý druh rituálu, ale určitě se nemusíte obávat z jeho složitosti. Naopak, jde o velmi příjemnou relaxaci.

Vše začíná výběrem sauny

Nejdříve byste si měli o saunování a druhu sauny něco zjistit, protože není sauna jako sauna. Stálicí na trhu i co se týká oblíbenosti je finská sauna. V posledních letech se hojně rozšířila infrasauna, kterou si stejně jako finskou saunu můžete pořídit i v panelákovém bytě. Dále existuje švédská sauna a tzv. biosauna.

Finská sauna je co se saunování týče nejstarším typem sauny a benefity ze saunování ve finské sauně jsou vědecky potvrzené. Pobyt ve finské sauně a infrasauně je vhodný pro astmatiky, osoby s respiračními problémy i osoby s poruchami imunity. Sauny nabízíme ve variantách určených pro interiery i extreteriery. Naše sauny lze tedy jednoduše zabudovat v bytě nebo do vhodných prostor vašeho domu.

Saunování chce čas

Jestliže si chcete saunování jakkoliv užít, měli byste na to mít vyhrazeny alespoň hodinu. Sauna není jen zjednodušeně pobyt v horké kabině. Je to rituál, který nás nabije energií, dobře si odpočinete a relaxujete a ještě navíc uděláte něco pro svoje zdraví.

Sauna navíc docela obstojně odbourává stres, zahání viry a bakterie a otužuje naše tělo. Po pravidelném saunování můžete na sobě pozorovat výborné zdravotní výsledky. Jen důležitá připomínka: po každé sauně je třeba doplnit tekutiny, by nedošlo k dehydrataci těla.

Na co při saunování nezapomínat

Jestliže jste se rozhodli jít do sauny, sundejte si všechny šperky, které zdobí vaše tělo. Vyhřátá sauna kov rozpálí a na vašem těle by to opravdu znamenalo nepříjemné pálení. Dalším bodem pro správné saunování je prostěradlo, které slouží k zabalení těla po absolvování sauny a následné chladné sprchy. Samozřejmě, že do sauny nemůžeme jít po požití alkoholu, s plným žaludkem, kdy se cítíme tak akorát jako na nafouklý balón.

O rekordy se při saunování nesnažte

Světová kniha rekordů se určitě obejde bez vašeho záznamu o překonání času, který jste strávili v sauně. To klidně přenechejte jiným. Pokud jste začátečník, úplně postačí, když si pobyt v sauně náležitě užijete. Optimální doba pro saunování je zhruba 12 minut a to musí být teplota taková, abyste se cítili příjemně.

Pokud se z jakéhokoliv důvodu necítíte dobře, pálí vás například kůže nebo se vám v horké místnosti dělá mdlo, ze sauny raději odejděte. Čas strávený v sauně je možno konfortně kontrolovat na hodinách, které ve většině případů bývají součástí sauny. Mnoho našich klientů však využívá například hodiny klasické, které umístí tak, aby na ně bylo ze sauny dobře vidět.

Výborná chladná lázeň

Neodmyslitelnou součástí saunového rituálu je samozřejmě ochlazení studenou vodou. V domácích prostorách pro ochlazení bez problémů postačí sprcha či vana. Jak chladnou vodu použijete, záleží pouze na vašich pocitech, vše je individuální. Chvíli vám asi bude trvat, než se s teplotním šokem tělo vyrovná.

Zabaleni do ručníku nebo prostěradla si na pár minut běžte odpočinout na lehátko, do postele či křesla. Po každé sauně by se člověk měl pak cítit svěže a odpočatě. A to nejen fyzicky, ale i psychicky. Navíc se po každé dokonalé sauně uvolňuje z těla endorfin, jenž má za následek dobrou náladu.

Manuál saunování

Banner