Patříte-li k milovníkům finské sauny, měli byste vědět pár základních, nicméně nezbytných pravidel pro váš bezpečný pobyt v sauně. Existují návody, jak úspěšně projít saunovým procesem a vytěžit z něho maximální účinek. Pojďme se na tato doporučení krok po kroku společně podívat.

Před vstupem do sauny je důležité omýt tělo mýdlovou vodou a dobře osušit. Zajistíte tak mimo jiné výrazné zlepšení hygienických podmínek. Následně vstupte do sauny, být zcela nahý je příjemnější a opět i hygieničtější. Vyberte si místo, které vám vyhovuje, usaďte se či položte a relaxujte. Dbejte na to, ať máte pod celým tělem rozložené prostěradlo, a to včetně místa pod chodidly. Lehce se masírujte a prokrvujte tělo kartáčem. Pokud se vám zdá teplota příliš vysoká, pamatujte, že čím výše je vaše poloha, tím tepleji je. V kabině dýchejte především nosem, ústa jsou ale také povolená. Jestli cítíte pálení na obličeji, můžete si ho překrýt dlaněmi či ručníkem. Délka prohřívání je zpravidla deset až patnáct minut, v sauně ovšem zůstaňte, jen dokud je vám to příjemné.

Nedílnou součástí celého procesu je správné ochlazování. To by mělo být pozvolné, nejprve za pomoci studené sprchy, poté můžete využít některou z lázní přímo k tomu určených. Lázní se zpravidla myslí ochlazovací jezírko nebo bazének, někdy se vyskytne i vědro. Setrvejte tak dlouho, dokud vám nezačne být chladno. Po osušení je vhodné udělat několik relaxačních protahovacích pohybů. Následuje odpočinek, ten je zcela na vašem uvážení. Nezapomeňte během něho na doplňování tekutin. Po odpočinku proběhne druhá a třetí fáze. Pro správný účel kvalitního saunování se snažte celý proces opakovat třikrát.

Po poslední fázi důkladně osprchujte tělo mýdlovou vodou, vlasy umyjte šamponem a osušte se. Zahajte oddechový režim, pohodový odpočinek v délce zhruba půl až jedné hodiny. V případě vysušení pokožky ji ošetřete tělovým krémem nebo olejem. Pokud si na závěr dopřejete klidnou procházku na čerstvém vzduchu, jedině dobře pro vás. Celý den byste si měli naplánovat tak, aby vás po sauně nečekalo nic náročného a vysilujícího.

A pár doporučení na závěr? Do sauny nechoďte s plným žaludkem, ale ani úplně hladoví či žízniví. Pokud jste saunovým nováčkem, přizvěte ke své první návštěvě zkušeného saunaře, který vám poradí, jak ze saunování vytěžit maximum.

Jak se saunovat?

Banner