Saunování má bezesporu pozitivní vliv na lidský organismus. Zatímco v minulosti jsme znali jen klasické veřejné finské sauny, dnes je mnohem více možností, jak se saunovat. Už jste slyšeli o sudové sauně? Je to v podstatě tradiční venkovní sauna, která však zaujme hlavně svým netradičním designem. Má poměrně kompaktní rozměry a pořídit si ji můžete třeba na svou zahradu. Získáte tím prostor, kde můžete ve svém volném čase relaxovat a přitom udělat něco pro své zdraví. Možná sudovou sauna znáte pod názvem barelová sauna.

Výhody sudové sauny

Sudová sauna je v podstatě klasická finská sauna. Oproti tradičním venkovním saunám má však velkou výhodu. A tou je instalace. Ta zabere v podstatě jen několik málo hodin. K vám domů ji totiž přivezou již postavenou. Sauna ve tvaru sudu navíc zabere opravdu málo prostoru a tak se vejde také na malou zahradu.

Z čeho je vyrobená sudová sauna

Obvykle te tradiční sudové sauny vyráběly ze smrkového dřeva. Konkrétněji ze skandinávského smrku. V poslední době se však při výrobě sudové sauny využívají také nové technologie. Často tak dochází k termoúpravě dřeva. Na trhu se tak objevují sudové sauny z levnějších dřevin, které však vyžadují větší péči jako je nátěr olejem nebo lakem z venku a parafínem uvnitř.

Saunování v sudové sauně

Pokud se rozhodnete pořídit si sudovou saunu vězte, že jste se rozhodli v podstatě pro tradiční finskou saunu. Skvělé rozhodnutí. Saunování je tělu prospěšné. Nejen, že uvolňuje unavené svaly, ale také vyplavuje endorfiny a zklidňuje stres. Určitě byste měli myslet na to, že po klasickém saunování by mělo následovat ochlazení těla. Jde o nezbytnou součást celého procesu. Z toho důvodu je vhodné si společně se sudovou saunou pořídit také ochlazovací káď nebo na zahradě vybudovat ochlazovací jezírko. Případně postačí také zahradní sprcha se studenou vodou. V zimním období pochopitelně ke zchlazení můžete použít také sníh.

Výhody saunování:

  • Saunování posiluje imunitní systém.
  • Díky zvýšené teplotě dochází k tvorbě červených krvinek.
  • Saunování vyplavuje z těla toxiny.
  • V sauně se tělo zrelaxuje a zbaví se stresu.
  • Saunování může pomoci zlepšit kvalitu pokožky.
  • Čas strávený v sauně podporuje metabolismus.
  • Sauna je lék na bolavé svaly.

Sudová sauna není vhodná pro každého

Ačkoliv je saunování prospěšné pro zdraví, určitě není vhodné pro každého. Jestliže trpíte oběhovými chorobami, křečovými žílami nebo kožními chorobami, měli byste se klasickému saunování vyhnout. Stejně tak by saunu neměli využívat osoby, které mají závažné systémové onemocnění. Pokud si nejste jisti, zda je pro vás sudová sauna vhodná, poraďte se raději se svým lékařem.

Co s sebou do sudové sauny?

Vhodné je mít s sebou ručník a prostěradlo. Na ručník se posadíte a prostěradlem přikryjete své tělo. Nic jiného v podstatě nepořebujete. A pokud vám není příjemné ani prostěradlo, můžete klidně zůstat zcela nazí. Před vstupem do sauny se osprchujte a doplňte tekutiny. Napít se pak můžete opět poté, co vyjdete ze sauny ven a ochladíte se. V sauně můžete strávit 5 až 15 minut podle toho, jak jste zkušení. Poté zůstaňte stejnou dobu venku a rituál opakujte ideálně třikrát. Saunu pak využívejte dvakrát až třikrát týdně, rozhodně ne častěji. Každodenní saunování v sudové sauně není vhodné.

Proč si pořídit sudovou saunu?

Stále váháte, zda si pořídit sudovou saunu? Snad vám pomůžeme v rychlejším rozhodování. Sauna je vhodná k relaxaci. Cítíte se unaveni? Nemáte chuť do života? Nebo vás trápí potíže se spánkem? Pak je pro vás pravidelné využívání sauny vhodné. Při saunování se střídají cykly horka a chladu. Proces podporuje oběh krve a vylučování potu. Z toho důvodu saunování v sudové sauně ovlivňuje fyzický a psychický stav. A působí také jako prevence proti nemocem.

Vlastní sudová sauna má tu výhodu, že ji budete mít jen sami pro sebe a najdete v ní pohodu a klid. Nikdo vás nebude rušit. A vy ji můžete využít, kdykoliv budete mít chuť. Nejste závislí na nikom jiném. Navíc si můžete zvolit vybavení podle svých preferencí.

Jak se starat o sudovou saunu?

Z venkovní části sauny je nalakované dřevo, to stačí klasicky otírat. Uvnitř však nejsou všechny části obvykle lakované. Na nejvíce namáhané plochy je z toho důvodu vhodné používat parafínový olej. Je to přípravek vhodný k impregnaci a údržbě dřeva proti vlhkosti. Olej se obvykle nanáší houbou, případně měkkým hadříkem. Ideální je olej aplikovat třikrát do roka. Vhodné je saunu samozřejmě také dezinfikovat a čistit speciálním prostředkem. Ten by se měl používat každý týden.

Pamatujte si, že vnitřek sauny se nesmí lakovat, mořit nebo natírat barvou. Nikdy v sauně nepoužívejte při úklidu chlorované přípravky. Důležité je používat vždy jen přípravky určené právě do sauny.