1. Lázeň v sauně je doporučena především zdravým osobám a každý ji podniká na vlastní zodpovědnost.
  2. Osobám, které doposud saunu nenavštěvovaly, se s ohledem na individuální zdravotní stav doporučuje konzultace s lékařem.
  3. Děti mohou používat saunu pouze za doprovodu rodičů nebo dospělého.
  4. Do sauny nikdy nechodíme s plným žaludkem, ale ani hladoví či dehydratovaní.
  5. Před vstupem do kabiny se omyjeme mýdlem, osprchujeme a následně pečlivě osušíme, neboť suchá kůže se potí rychleji.
  6. Do sauny bychom měli vstupovat bez plavek, které brání správnému prohřátí pokožky.
  7. Z důvodu hygieny a čistoty sauny podložíme celé tělo osuškou či prostěradlem, prodloužíme tak i trvanlivost dřevěného materiálu. Nezapomeňte osuškou podložit i chodidla.
  8. V kabině dýcháme raději nosem, ale můžeme i ústy. Pokud cítíme pálení, můžeme si obličej překrýt dlaní nebo ručníkem.
  9. Při pobytu v sauně ztrácíme velké množství tekutin i minerálů, proto bychom měli dostatečně pít např. minerální vody.
  10. Po ukončení saunování necháme dveře sauny otevřené a odneseme osušky mimo prostor sauny.
  11. Správný postup lázně je uveden v kapitole JAK SAUNOVAT.
  12. Vlhké a teplé prostředí v sauně bývá velmi náchylné k různým druhům plísní i některých bakterií, a proto bychom neměli zapomínat na pravidelnou údržbu celé saunové kabiny i s doplňky a zařízením. Po každém saunování je třeba vynést veškeré předměty, ručníky, podhlavníky a případně i dřevěný rošt, aby pořádně vyschly. Důležité je také nenechávat uvnitř sauny nádobu s vodou a po každém užívání a čištění ponechat otevřené dveře, aby mohla sauna důkladně vyvětrat a bylo dosaženo ideálních a nezávadných podmínek. Samozřejmostí by mělo být při saunování vždy používat ručník, aby tak často nedocházelo ke kontaktu pokožky s dřevěnými částmi uvnitř kabiny.

Jak saunovat

Základní čištění:

  1. Vnější stěny sauny nebo saunové kabiny bývají často zvenku nalakované, proto k jejich omytí nepotřebujete žádné speciální prostředky. Vystačíte si s navlhčeným hadříkem či houbou a vlažnou vodou.
  2. Pro čištění vnitřních částí kabiny bychom měli sáhnout raději pro osvědčené a vyzkoušené přípravky, proto používejte speciální saunový čistič z naší nabídky na našem E-shopu. Přípravek stačí rozředit s vodou, namočit do něj houbičku nebo hadřík a tím pak otřít celou saunu.
  3. Maximálně namáhaná místa v sauně jsou především opěrky a lavice. Proto je nutné tato místa alespoň 2x do roka ošetřit důkladněji speciálním parafínovým olejem z naší nabídky na našem E-shopu, který dřevo lépe ochrání.
  4. Při čištění musíte myslet i na větrání. Po každém úklidu saunu co nejlépe vyvětrejte, aby v ní nevznikaly plísně, které Vám mohou způsobit zdravotní komplikace.