Venkovní sauny jsou určené především na zahradu. Umístěné však mohou být prakticky kdekoliv. Zpříjemněte si den pobytem ve venkovní sauně na dřevo. Nejen, že uděláte něco pro své zdraví, ale navíc si užijete perfektní relax. A pokud budete v sauně trávit čas ve dvou, tak také romantiku.

 

Dřevem vyhřívaná sauna vám umožní si ještě více vychutnat saunování. Bude to opravdu úžasný a uvolňující zážitek. Vyberte si do své zahradní venkovní sauny taková kamna, která vydrží dlouhou dobu. Kamna do finské sauny jsou vždy navržená pro polévání vodou. Jaká kamna na dřevo vybrat? Vždy záleží na tom, jak máte velkou saunu. Kamna s nízkým výkonem se hodí do menší místnosti. K vytopení větší sauny budou potřeba výkonnější kamna na dřevo.

 

Kamna na dřevo se vyznačují dlouhou životností. Při správném zacházení vám kvalitní kamna vydrží i desítky let. Pro dokonalý požitek je samozřejmě důležité zvolit si také správné dřevo na topení. Nejčastěji se používá bříza a osika. Je to z toho důvodu, že tyto dřeviny obsahují málo pryskyřice a dobře hoří. Díky tomu vznikne opravdu příjemná atmosféra pro relaxaci. Alternativou může být borovice nebo olše. Tyto dřeviny totiž mají podobné topivové vlastnosti. V každém případě je důležité, aby bylo dřevo vyschlé a naštípané.

Venkovní sauna

Výhody saunování v sauně na dřevo:

  • Saunování je prospěšné pro naše zdraví.
  • Pobyt v sauně vás uvolní.
  • Posílíte svoji imunitu a kardiovaskulární systém.
  • Tělo se zbaví veškerých toxických látek.

 

Jaká je doba vyhřátí sauny

Jak dlouho se bude sauna nahřívat, záleží na několika faktorech. Za prvé je třeba zvolit správný výkon kamen. A pak záleží na druhu dřeva a zkušenosti topiče. Obvykle však vyhřátí trvá od půl hodiny do hodiny a půl. Během pobytu v sauně je pak třeba pochopitelně přikládat, abyste v sauně udrželi dostatečně vysokou teplotu. Po skončení saunování je pak nutné kamna důkladně vyčistit.

 

Proč raději kamna na dřevo než elektřinu

Spousta z nás má finskou saunu spojenou s plápolajícím ohněm. Je to romantičtější, útulnější a zkrátka příjemnější. Vzhledem k tomu, že ceny elektřiny postupně stále rostou, jsou navíc sauny na dřevo také úspornějším řešením saunování. Díky používání dřeva ušetříte velké částky za elektrickou energii. V případě venkovní sauny mají pak sauny na dřevo další výhodu. Do sauny není potřeba přivádět elektřinu. V takové případě je však třeba promyslet, jak budete v sauně svítit.

Nevýhody dřevěné sauny

Kamna na dřevo potřebují obvykle více prostoru než elektrická kamna. Je to z toho důvodu, že dosahují vyšší teploty než elektrická kamna a je nutné zachovat větší bezpečný odstup od dřevěných ploch. Další nevýhodou je, že pochopitelně nelze nastavit teplotu. Tu regulujete tím, jak přikládáte. Nevýhodou pro někoho může být také vyšší pořizovací cena kamen na dřevo. A samozřejmě je nutné myslet na to, že dřevo se musí někde skladovat. To však nebude potíž pro ty, kteří již doma dřevem topí.

 

Sauna na dřevo je sice krásná, ale také vyžaduje více starostí. Je třeba nanosit dřevo, saunu roztopit a po dobu saunování do kamen musíte přikládat. A pochopitelně je nutné před každým saunováním vymést popel. Nicméně i to je součástí celého rituálu a pro někoho tyto činnosti mohou být naopak příjemné.