Výběr vhodného místa

Pokud se rozhodnete pořídit saunu, je třeba se v první řadě zamyslet, kam ji umístíte. Rozměry sauny je pochopitelně nutné přizpůsobit prostoru, který na saunu máte. A samozřejmě je rozhodující také to, kolik lidí se bude společně saunovat. Pokud si chcete pořídit rodinnou saunu, pak je nutné mít prostor alespoň 2,5 x 1,5 metru. Výška stropu bývá obvykle kolem 2,1 metru. Je to kvůli optimálnímu proudění vzduchu.

 

Sauna může být pochopitelně samostatně stojící kabina, ale lze udělat také saunu jako vestavěnou, případně rohovou. Myslete také na to, že v blízkosti sauny musí být sprcha nebo káď na ochlazení. Stačit bude také polévací vědro.

Stavba sauny

Jaký máte rozpočet

Při výběru sauny je samozřejmě důležitý také váš rozpočet. Na něm závisí nejen velikost sauny, ale také volba materiálů a vybavení. Pokud máte omezený rozpočet, rádi s vámi zkonzultujeme, kde je vhodné šetřit a kde se naopak šetřit nevyplácí. Pomůžeme vám zvolit vhodný kompromis, se kterým budete spokojeni.

Optimální rozložení sauny

  • Ideální výška je 2,1 metru. Výška je vhodná pro co nejefektivnější vytápění.
  • Spodní lavice sauny se staví ve výšce 50 cm od podlahy.
  • Horní lavice se obvykle staví asi o 45 cm výše než spodní.
  • Vhodná šířka lavic je od 50 do 60 cm.

Dřevo vhodné na stavbu sauny

Při výstavbě sauny máte na výběr z několika druhů dřeva. Každé dřevo je speciální nejen svým vzhledem, ale také vlastnostmi a charakterem. Je jen na vás, které dřevo si vyberete. Bude to skandinávský smrk, který je přirozený nebo dokonale hladká a jemná osika? Nebo dáváte přednost barevně jedinečné olši? Učarovala vás odolnost kanadské borovice nebo byste rádi měli saunu z exkluzivního a voňavého exotického cedru? Možností je dostatek. Zvažte veškerá pro a proti a vyberte si takové dřevo, které bude lahodit vašemu oku a zapadne do vaší zahrady nebo interiéru domu.

 

Vyberte vhodná kamna do sauny

Nejdůležitějším parametrem při výběru saunových kamen je jejich výkon. Čím větší sauna, tím větší výkon musí mít kamna. Jednoduše řečeno. Vynásobte výšku, šířku a délku sauny v metrech a vyjde vám číslo, pro které platí, že jeden metr krychlový objemu sauny se rovná jedné kilowatthodině saunových kamen. Tyto hodnoty spolehlivě platí, pokud je sauna vyrobená z dobře izolovaného dřeva.

Na trhu jsou saunová kamna elektrická nebo dřevěná. Která vybrat? A na co se při rozhodování zaměřit? Opět je volba zcela na vás. S kamny na dřevo na vás čeká romantika, ale také spousta práce. Pohled do rozpálených kamen bude krásný a jedinečný, nicméně před saunováním bude potřeba připravit dřevo, poté je nutné neustále přikládat a po saunování také vybrat popel. Navíc se dřevěná kamna rozpalují delší dobu než elektrická. A počítejte také s vyšší pořizovací cenou. Elektrická saunová kamna skýtají mnoho výhod. Saunu vytopí rychleji a teplotu lze jednoduše regulovat. Topíte jen pouhým zmáčknutím knoflíku. Nevýhodou je však potřebný přívod elektřiny a také spotřeba. A v dnešní době je elektřina tak drahá. Zvažte proto veškerá pro a proti a rozhodněte se dle svého uvážení.

Myslete také na doplňky

Důležitým prvkem sauny je také správné osvětlení. Právě světlo vytváří správnou atmosféru. Pokud chcete dosáhnout ideálního svitu, je vhodné kombinovat centrální bílé osvětlení a osvětlení barevné. V sauně si můžete pomocí světel vytvořit hvězdné nebe nebo pomocí LED diod zařídit chromoterapii. Podsvítit lze lavice i opěrky.

 

Stejně jako světla dělá atmosféru také hudba. Instalujte do své sauny hudební aparaturu. Podle zvoleného typu si lze hudbu přepínat buď z venkovního prostoru nebo přímo ze sauny. Případně také dálkově odkudkoliv. K dalším doplňkům sauny patří například také teploměry nebo přesýpací hodiny. Pořídit si můžete také schůdky do sauny nebo další nábytek, pokud je na něj prostor.