Pocit štěstí je velmi subjektivní a pro každého z nás znamená něco jiného. Nelze se však přít s moderní vědou o faktu, že existují hormony, které mají přímou spojitost s dobrou náladou. Jedním z nich je právě serotonin, který zná vědecká obec už od meziválečných let. Zjednodušeně řečeno, kdo chce být šťastný, ten ho musí v sobě probudit. Větší množství serotoninu rovná se lepší pocit v duši, to je přímá rovnice, kterou nelze nijak obejít nebo upravit. Jak na to? Jakými způsoby si jej můžete dodat? Jsou to například chvíle strávené s blízkými lidmi nebo dobrý oběd, ale existuje také řada jiných cest. A jednou z nich může být pobyt v horké páře.
O co se stará serotonin?
Úlohy, které plní tento neurotransmiter (to znamená přenašeč impulzů mezi buňkami nervů), jsou nanejvýš zodpovědné. Není to jen nálada, kterou serotonin ovlivňuje společně s endorfiny nebo oxytocinem. Pokud se lehce poraníte a teče vám krev, serotonin vyšle ve vhodném počtu na pomoc krevní destičky, díky nimž se rána dříve zacelí. Má také vliv na nižší chuť k jídlu, jinými slovy, dostatek „hormonu štěstí“ může vést také k efektivnějšímu hubnutí. A protože jeho koncentrace v těle má vliv i na hustotu kostní hmoty, lze jej vřele doporučit jako prevenci osteoporózy. Špatnou zprávou je pouze to, že se tento hormon neprodukuje v těle sám od sebe, ale musí se nějak dodat. Je produktem metabolismu tryptofanu, tedy aminokyseliny, která je hojně zastoupena v různých potravinách.
- Dýňová nebo slunečnicová semínka.
- Ovesné vločky nebo oříšky a vajíčka.
- Mléko a prakticky všechny mléčné výrobky.
- Listová zelenina, do které patří také špenát.
- Maso z drůbeže a ryb je také vydatný zdroj.
Jak si dodat tryptofan?
Pokud jej chcete mít víc, je třeba užívat nějaký doplněk stravy. V běžném jídelníčku, který je zaměřený hlavně na zdravé potraviny, z nichž jsme si už několik vyjmenovali, není s příjmem tryptofanu zásadní problém. Abyste zjistili přesně hladinu serotoninu v těle, budou nutné poměrně složité laboratorní testy. Určitě stačí, když budete dbát na zdravější životní styl, protože pak nebudete mít s tímto hormonem žádný velký problém. Protože nedostatek serotoninu vyvolává změny duševního stavu a může být spouštěčem depresí, poznáte to také na své dlouhodobé náladě. Není příliš dobrá? Potom vám chybí porce hormonů štěstí! A nejlepší zprávou je, že si ji můžete snadno vytvořit sami. Pozor, namístě je zmínit i příliš vysokou hladinu serotoninu, kdy se dostavují rozšířené zornice, třes svalů aj.
Serotonin versus chvilky v sauně
Saunování lze proto vřele doporučit! Serotonin má mimo jiné dobrý vliv nejen na duševní stav, ale také navazování nových kontaktů a schopnost poradit si se stresovými situacemi. Jeho nedostatek může znamenat nespavost, nadměrnou chuť na sladké a další mínusy. Díky tomu, že se v sauně zvyšuje tělesná teplota, je produkce serotoninu automaticky vyšší než jindy. Pokud chcete hladinu serotoninu zvednout, doporučuje se fyzická aktivita, a to minimálně 20 až 30 minut denně. Důležitý pro tvorbu tohoto hormonu je také vitamín D, takže pobyt na slunci rozhodně neuškodí.
Horká pára aneb zdraví
Ano, v tomto směru prospěje i masáž, která může mít podobný efekt jako sauna. Nicméně, v sauně si užijete chvíle s přáteli a pravidelný pobyt v horké páře znamená řadu zdravotních benefitů. Může to být i doplněk vašeho běžného cvičení, ať už zvolíte domácí rotoped, běhání v parku nebo návštěvu fitness centra. Jednoduše řečeno, stačí udělat první krok. Možná si pak saunu užijete natolik, že si ji budete chtít dopřávat i doma.