O tom, že je saunování zdraví prospěšnou zálibou, jistě dnes už nikdo nepochybuje. Většinou ale v souvislosti s touto procedurou mluvíme o dospělých,nanejvýš o starších dětech. Sauna u nás není všeobecně vnímána jako místo pro nejmenší – možná je to ale chyba.

Ve Finsku mají jasno

Finsko je země, která je saunování oddána snad nejvíce ze všech. Někdy se dokonce setkáte s tvrzením, že celá tato myšlenka odtud pochází. To ale není zdaleka jisté. Samotné slovo „sauna“ je sice původem Finské, tato zařízení ale provozovalo v historii mnoho národů nezávisle na sobě. Oblíbená byla například mezi Slovany už v raném středověku.

To ale nic nemění na faktu, že Finové sauně holdují v nejvyšší míře a toto zařízení je zde spojeno s dětmi doslova od prvních chvil jejich života. Tradiční finský porod totiž probíhal právě v této vyhřáté místnosti. Důvodem byla vysoká hygieničnost, které bylo ještě před sto lety poměrně obtížné dosáhnout v jiném prostředí.

Dnes už se v této severské zemi s porody v sauně sice asi nesetkáte, ale to neznamená, že sem děti nepatří. Naopak, rodiče do domácích saun – vhodně upravených – často berou své potomky i před dosažením prvního měsíce života.

U nás je situace trochu odlišná. Dáno je to i tím, že veřejné sauny nejsou pro nejmenší děti příliš vhodné a domácích saun v Česku není tolik. Přesto někteří rodiče začínají se saunováním dětí třeba už od jejich třetího měsíce (umožňují to i některé speciální kluby).

Vliv na dětské zdraví

Sauna může být dětem stejně prospěšná jako dospělým. Oceňováno je především posilování imunitního systému při pravidelných návštěvách. Sauna ale může přispět dítěti i zvýšením kvality spánku a má vliv i na psychickou pohodu. Pokud je vaše dítě neklidné a špatně spí, vyzkoušejte saunu a možná budete příjemně překvapeni. Účinek se může dostavit už po jediné proceduře.

Sauna stimuluje prakticky celý organismus a působí blahodárně v mnoha ohledech. V některých případech je ale lepší se jí vyhnout. Pro děti, stejně jako pro dospělé, platí, že při onemocnění jater, ledvin, kožních chorobách, vysokém tlaku nebo některých dalších problémech, může být sauna riziková. Pokud má vaše dítě nějaké zdravotní potíže a vy máte pochybnosti, zda mu saunování prospěje, zkuste se poradit s odborníkem.

Jak na to

Jak postupovat, když chcete se svým potomkem či potomky navštívit saunu? Celý proces začíná očistou. Dítě nejdříve pečlivě osprchujte vlažnou vodou. Poté následuje samotný pobyt v sauně. Je třeba dítě stále hlídat a všímat si případných negativních reakcí na horké prostředí. V případě, že se k některé z nich schyluje, je samozřejmě nutné saunování ukončit.

Pokud je vše v pořádku, po sauně následuje ochlazení. Malé děti ochlazujte v náručí pouze vlažnou sprchou, hlavu ale vynechejte. Pak už stačí dítě osušit a nechat odpočívat. Uvidíte, že díky sauně bude i malý ďáblík rázem jako beránek.

Nezapomeňte – saunování dětí má svá specifika!

Děti mají pochopitelně zvláštní potřeby – a to platí i v sauně. V první řadě dejte pozor na teplotu a délku procesu. Kvůli malému povrchu těla dojde k prohřátí mnohem rychleji než u dospělých. Malé děti by se měly zdržovat ve spodní části sauny, kde je teplota nižší. Optimum je cca 65°C.

Důležité je také nedržet děti v sauně příliš dlouho. Nejmenším dětem (kojencům, batolatům) zcela postačí v sauně setrvat 3 minuty, děti v předškolním a raném školním věku se mohou zdržet i 5 minut. Starší děti už jsou schopné vnímat působení sauny a čas lze uzpůsobit podle jejich potřeb. Víc než 8 minut se ale nedoporučuje.

Co se týče frekvence saunování, dětem do cca tří let zcela postačí jediné prohřátí v rámci procedury. Předškolní děti snesou i dvě „kola“ a školáci pak třeba i tři. Pamatujte také, že nejlepší výsledky přináší pravidelná sauna. Vhodné je navštěvovat s dětmi toto zařízení alespoň 1x týdně.

Sauna a děti

Banner