Chcete se vyhnout různým nemocem a zůstat fit po celý rok? Potom je třeba, abyste co nejlépe porozuměli fungování imunitního systému a podpořili jeho funkci opravdu naplno. Věděli jste, že základy pro vaši imunitu jsou vybudovány už během prvních tří let života? A že se tento defenzivní systém těla neustále učí novým věcem? Zjednodušeně řečeno, tento systém se stará o vnější nebezpečí, tedy například bakterie a viry, ale také dokáže eliminovat poškozené buňky přímo v našem těle. Na začátek je třeba uvést, že imunitní systém rozdělujeme na dvě základní kategorie. Jak se vyznačuje specifický imunitní systém a v čem se odlišuje od nespecifického?

Podpora našeho zdraví

Nespecifický imunitní systém je jako blesk

Tato část imunity nemá vlastní paměť. Snad i proto funguje rychle a bez komplikací, nemusí se příliš zamýšlet, jak by měl bojovat. Je totiž v první linii a na taktice tolik nesejde. Důležité je, aby zasáhl okamžitě, jakmile to jen bude možné. Patří do něj například sliznice ve tlustém střevě nebo pokožka, o kontrolu toho, co sníme, se starají žaludeční šťávy. Ty eliminují případné méně toxické látky z našeho jídelníčku, jednoduše je rozloží v kyselině. Kromě označení nespecifický imunitní systém se používá také termín vrozená imunita, který asi pro začátek napoví více. V DNA má tuto imunitu zapsanou každý člověk, funguje stejně už po generace. Hlavní bojovou jednotkou jsou monocyty (bílé krvinky). A jak posílit imunitu?

  • Saunování. Pobyt v sauně pomůže odplavit škodlivé látky, je vhodný pro všechny generace.
  • Střeva jsou základ. Dvě třetiny imunitních buněk sídlí ve střevech. Nezapomeňte na kefíry!
  • Více zeleniny v jídelníčku. V zelenině je spoustu kyseliny listové, díky ní se tvoří bílé krvinky.

Specifický imunitní systém se postupně vyvíjí

Získaná imunita, tak zní další označení pro specifický imunitní systém, jenž tvoří další část obrany našeho těla před nezvanými návštěvníky a škodlivými látkami. Sestava této imunity je tvořená B a T lymfocyty. Zatímco první jmenované jsou v pohotovosti v kostní dřeni a uvolňují se do krve, druhé se starají o to, aby byl vetřelec v našem těle brzy identifikován. Poté, co se společně s nežádoucí návštěvou sejdou, vytvoří se paměťové buňky, které uvolní protilátky. A paměť imunity je na světě, při dalším kontaktu už je celý proces mnohem sofistikovanější. Tento princip začal využívat už v 18. století britský lékař Edward Jenner. Dnes jej známe jako očkování. Nicméně platí, že specifická imunita je složitější než ta vrozená. I proto, že jde o důmyslný mechanismus, který musí fungovat na výbornou.

Imunologická paměť jako rychlá odpověď

Utváří se celý život. Jakmile se setkáte s patogenem, vytvoří se protilátky a tělo si pak pamatuje, že už někdy v minulosti podobný zápas proběhl. Oživí si dávné vzpomínky a půjde záhy do akce, přesně tak funguje imunologická paměť, která je pro naše zdraví naprosto nezbytná. Tento systém je natolik složitý, že si jej nebudeme zevrubně popisovat. Jednoduše jde o to, že bílé krvinky mohou sídlit v kostní dřeni, slezině nebo na mandlích, což jsou pro ně taktická stanoviště pro případný efektivnější zásah nebo cirkulovat v krevním oběhu a dávat pozor na své okolí.

Jak pomoci vlastní imunitě?

Kromě sportování je to vhodná strava, dostatečný spánek a přísun minerálů, které jsou nezbytné i pro dobrou duševní pohodu. Jde například o hořčík nebo zinek, myslete na ně společně s vitamínem D, jenž se dá doplňovat i sluněním v rozumné míře. Omezte sladké nápoje, pijte raději čistou vodu, čaje nebo kávu, na kterou jde v posledních letech chvála ze všech koutů světa.