Finská sauna je pojem, který v nás evokuje velmi příjemné pocity – relaxace, odpočinek, uvolnění, prohřátí celého těla. Zkrátka opravdová pohoda, kterou si zasloužíme všichni a tu a tam bychom si tento luxus měli dopřát. Jak funguje finská sauna a jak saunování v ní probíhá?

Jak funguje finská sauna?

Pro finskou saunu je typická nejen vysoká teplota, ale i vlhkost ve vzduchu. Teplota dosahuje až 90 °C a vlhkost vzduchu se pohybuje okolo 20 %. Zdrojem tepla jsou saunová kamna, která mohou fungovat jak na elektřinu, tak na dřevo. Zatímco někdo dává přednost modernějšímu pojetí, jiný zastává klasiku a právě tam je vytápění pomocí kamen na dřevo jasná volba.

Vlhkost mají na starosti lávové kameny, které se pokládají přímo na kamna a následně se polévají vodou. Ve finské sauně ale může být pára distribuována i automaticky, zde je pak možnost nastavit si cílovou úroveň vlhkosti.

Design hraje velkou roli

Finská sauna neslibuje jen požitek pro tělo a mysl, je zároveň velkým potěšením také pro oko. Pro finské sauny je typický jejich design a celkové pojetí, které hodně vypovídá i jejich majiteli. Vnější i vnitřní obložení stěn si tak můžete přizpůsobit podle svého vkusu, stejně tak i doplňky či míra použití moderních technologií.

Jak se saunovat ve finské sauně?

Saunování má pozitivní vliv na naše tělo a to jak na jeho fyzickou, tak i psychickou stránku. Jak se tedy saunovat právě ve finské sauně? Pobyt uvnitř by měl trvat cca 10-20 minut. Teplota by se měla pohybovat okolo 60 až 110 °C, přičemž si sami zvolíte, jaká teplotní zóna je vám nejpříjemnější – stačí se přesunout na horní či dolní lavici, dole je teplota nižší, nahoře zase vyšší.

Následovat by mělo ochlazení těla studenou vodou. Proceduru saunování byste měli opakovat 2-3x. Saunovat se doporučujeme 3x do týdne.

Saunaproject

Banner