Oblíbili jste si infrasaunu? Udělali jste dobře. Infrasauna má totiž blahodárný vliv na lidské tělo. Každý z nás denně čelím velké zátěži a stresu. Na regeneraci a odpočinek často nezbývá čas. Řešením může být právě infrasauna, kde není potřeba trávit mnoho času. A přesto je pobyt v ní prospěšný. Infračervené záření má velké množství léčebných vlivů. Pobyt v infrasauně dokáže odstranit fyzickou bolest a dokonce také stres. Pokud infrasaunu ještě neznáte vězte, že je to vhodná sauna pro ty, kteří nemají rádi přílišné horko a těžko dýchatelný vzduch.

Jak vybrat infrasaunu

Při výběru domácí infrasauny je dobré zohlednit několik faktorů. V první řadě je důležité vybrat místo, kde bude infrasauna stát. Podle velikosti prostoru se pak vybere konkrétní typ sauny. Při montáži je důležité okolo infrasauny nechat několik centimetrů volného prostoru. Je jasné, že čím větší počet osob se může saunovat najednou, tím náročnější je sauna na prostor.

 

Vybraná infrasauna by ideálně měla ladit s vybavením okolního prostoru. Mnohem důležitější je však vybavení. Některé infrasauny mají topení v podlaze, jiné jím nedisponují. Vybrat si můžete sauny se světelnou terapií nebo reproduktory. Každá infrasauna má jinak rozmístěné zářiče. Každému však vyhovuje něco jiného. Pokud si tedy nejste jisti, jaké rozmístění zvolit, poraďte se s odborníky.

Podklad na místě montáže

Pokud jste se rozhodli pořídit infrasaunu, je třeba mít dobře připravený podklad. Důležité je, aby podlaha v místě montáže byla rovná. V případě stavby venku myslete na to, že podklad musí být dostatečně pevný a samozřejmě také stabilní.

Nejčastější umístění sauny:

 • Suterén domu nebo technické přízemí.
 • Ložnice či obývací pokoj.
 • Domácí fitness.

Co je ještě potřeba před umístěním

Vzhledem k tomu, že infrasauna nevytváří páru, není potřeba řešit odvětrávání. Stačí jen přirozená cirkulace vzduchu v interiéru. Vhodné je samozřejmě umístit saunu v blízkosti elektrické zásuvky. Pokud ji však v prostoru nemáte, nezoufejte. Je možné použít prodlužovací kabel.

Jak působí infrasauna na organismus

Infrasauna má v sobě zabudované infračervené zářiče. Jejich záření dokáže proniknout hluboko do svalové tkáně a krevních buněk. Záření tkáň dokáže perfektně prohřát. Lidské tělo je schopné vstřebat až 80 % tepla, které sauna vyzařuje. Navíc k pocení dochází už při poměrně nízké teplotě a lidský organismus u toho není nikterak výrazně zatěžovaný. Infrasauna je proto vhodná i pro osoby, které nesnesou jiné typy saunování.

Pro koho je infrasauna vhodná?

Infrasauna je mnohem vhodnější než klasická sauna pro citlivější jedince, ale také děti. Hodí se také pro kardiaky nebo alergiky. A samozřejmě také pro všechny, kterým z nějakého důvodu finská sauna nevyhovuje.

Kdy nechodit do infrasauny

Do infrasauny není vhodné vstupovat zpocení, například po cvičení. Pokud se chcete saunovat po cvičení, pak se nejprve pečlivě osprchujte. Infrasauna také není vhodná při akutní viroze a chřipce. Rozhodně byste ji neměli navštěvovat s horečkou nebo podobným onemocněním. Pobyt v infrasauně dále není zcela vhodný pro ženy s prsními implantáty nebo osoby s kovovými kloubními náhradami. Stejně tak infrasauna není vhodná pro osoby s kardiostimulátory nebo jiným i voperovanými přístroji.

 

Saunování v infrasauně by si měli odepřít i těhotné ženy. Pokud se ženy v požehnaném stavu nechtějí saunování vzdát, měli by se před návštěvou infrasauny poradit se svým gynekologem. Stejně tak není saunování v infrasauně vhodné pro děti do tří měsíců věku. Ideální je se saunováním miminek počkat do doby, kdy se kojencům ustálí vnitřní termoregulace. Pokud si nejste jisti, zda je pro vás infrasauna vzhledem ke zdravotnímu stavu vhodná, obraťte se s dotazem na ošetřujícího lékaře.

Vliv infrasauny na lidské tělo:

 • Pomáhá pečovat o srdce.
 • Pomáhá s péčí o duševní zdraví.
 • Posiluje imunitní systém.
 • Ulevuje při artritidě.
 • Pomáhá od bolesti zad.
 • Vhodná při menstruačních bolestech.
 • Pomáhá léčit lupénku nebo ekzém.
 • Může pomoci s detoxikací organismu.
 • Pomáhá v boji proti celulitidě.
 • Používá se také při dietách.
 • Ideální při svalových bolestech nebo revmatických potížích.

Co je dobré vědět před vstupem do infrasauny?

Před vstupem do infrasauny je vhodné se vysprchovat a pečlivě se utřít. Zkuste také vypít alespoň dvě sklenice čisté vody. V infrasauně se pak posaďte na ručník nebo prostěradlo. Látka do sebe absorbuje pot. Tělo může zůstat nahé, případně se zabalte do tenkého prostěradla. Rozhodně na sobě nenechávejte žádné oblečení. A jakou dobu v infrasuaně zůstat? Ideální je asi 30 minut. Pokud však nemáte tolik času, postačí i poloviční doba. Teplota by přitom měla být nastavená asi na 50 stupňů Celsia. Pokud máte dost času, je vhodné ve vypnuté sauně zůstat ještě zhruba půl hodiny a relaxovat. Po saunování není úplně vhodné sprchování. Ideální je se jen otřít do suchého ručníku. Pro následnou sprchu pak použijte jen vlažnou čistou vodu bez jakéhokoli mýdla nebo sprchového gelu. Po saunování určitě není vhodné používat krémy. Veškeré kosmetické přípravky by totiž vaši čistou pokožku opět zanesly.

Co dělat a nedělat po saunování v infrasauně?

Po saunování v infrasauně je vhodné se jen osušit osuškou. Sprcha není vhodná. Póry na pokožce totiž po saunování zůstávají otevřené a mohou absorbovat cokoli, co je obsažené ve vodě. Pokud bez sprchy po sauně nevydržíte, použijte jen čistou vodu. Žádná mýdla nebo sprchové gely.