Biosauna je skvělým řešením pro ty, kteří se chtějí saunovat, ale vyhovují jim nižší teploty. Biosauna je vlastně něco mezi klasickou saunou a parní kabinou. Běžně se v ní udržuje teplota od 40 do 60 stupňů Celsia a vlhkost vzduchu se pohybuje od 50 do 80 %. Biosauna je ideální volbou také pro děti, kterým klasický sauna nevyhovuje nebo pro kardiaky, kteří finskou saunu navštěvovat nemohou. Při potížích se srdcem je však vhodné se o pobytu v biosauně poradit s ošetřujícím lékařem.

Výhody biosauny:

 • Teplota v biosauně je maximálně 60 stupňů Celsia.
 • Vlhkost vzduchu se pohybuje od 80 %.
 • Vzduch v biosauně můžete provonět pomoci aromaterapie.
 • Biosauna je vhodná pro děti i seniory.
 • Pobyt v této sauně posiluje srdce.
 • Biosauna je skvělou prevencí proti nachlazení.
 • Pomáhá posilovat imunitu.
 • Biosauna je vhodná také pro alergiky.
 • Pobyt v parní sauně pomáhá při bolestech kloubů a svalů.
 • Ideální proti stresu. Pobyt v biosauně uklidňuje.
 • Biosauna čistí póry, zlepšuje stav pokožky a odplavuje nečistoty.
 • Díky vysoké vlhkosti se uvolňují dýchací cesty.

Bio sauna

Jak na saunování v biosauně?

Pravidla pro saunování v parní sauně jsou v podstatě totožná jako pravidla saunování ve finské sauně. Vždy je tedy vhodný chodit do sauny zcela nazí, maxiálně s prostěradlem okolo těla. Nezapomeňte si také ručník nebo prostěradlo pod sebe. Lidé v biosauně nejraději leží. Z hlediska přehřívání těla jde o ideální polohu. Délka pobytu v biosauně je na vás. Doporučuje se však 10 až 15 minut. Záleží však na vašem stavu a zkušenostech. V biosauně se dá saunovat i déle než v klasické sauně. Po saunování je nutné ochlazení. Sprcha, vědro nebo bazének jsou ideálním řešením. Proces saunování můžete dvakrát nebo třikrát opakovat.

Jaký je rozdíl mezi klasickou saunou a biosaunou?

Zvenku v podstatě nepoznáte, zda se jedná o finskou saunu nebo biosaunu. Rozdíl je uvnitř. Kamna pro bio saunu jsou totiž svou konstrukcí složitější. Navíc mají také speciální výparník pro ohřev vody. Často také obsahují nádobky na vonné esence. Oboje kamna shodně používají saunové kameny, které kumulují teplo a následně ho uvolňují do prostoru.

Jiné jsou také regulace. Je to proto, že řídící jednotka musí udržovat nejen stabilní teplotu, ale také vlhkost. Z toho důvodu je v prostoru mimo jiné i čidlo vlhkosti.  A čím se řídí regulace? Takzvaným pravidlem 140 bodů. Teplot a vlhkost dohromady nesmí přesáhnout součet 140. Takže pokud je nižší teplota, může být v sauně vyšší vlhkost a naopak.

Kam se hodí biosauna?

Biosaunu můžete umístit v interiéru svého bytu nebo například na terasu či zahradu. Existují částečně nebo plně vestavné biosauny a také samostatně stojící kabiny. V případě umístění v bytě je třeba vyřešit cirkulaci vzduchu a odvětrávání. Je to z toho důvodu, že v biosauně vzniká opravdu velké množství páry.

Biosauna je náročná na provoz a údržbu

Biosauna sice na první pohled vypadá jako klasická finská sauna, ale její technologie je mnohem složitější. Topidla mají komplikovanější konstrukci a navíc musí mít výparník. Do něj se pochopitelně dává voda. A to buď automaticky nebo ručně. Vzhledem k tomu, že je v biosauně zvýšená vlhkost jsou všechny materiály více namáhané než v běžné sauně. Z toho důvodu je nutné věnovat biosauně větší péči při čištění a samozřejmě také při údržbě.

Aromaterapie je součástí saunování

Aromaterapie je oblíbeným doplňkem saunování v biosauně. Do misky nad kamny stačí nalít vodu a přidat pár kapek kvalitního esenciálního oleje. V teple se olej krásně rozvoní. Díky celkovému zahřátí svého těla budete také vůni vnímat intenzivněji. Vyberte si tedy takovou vůni, která vám bude vyhovovat a splní tak požadavky na léčebné účinky. Existují esenciální oleje proti nachlazení, uklidňující nebo povzbuzující. Mezi nejoblíbenější vůně patří tea tree, levandule nebo eucalyptus.

Terapie světlem v biosauně

Kromě aromaterapie je krásné si užívat také světelnou terapii. Říká se jí chromoterapie a dokáže ovlivnit tělesné funkce. Světelná terapie v biosauně dokáže zabarvit opravdu celou saunu a působí velmi intenzivně.