Návrat ke kořenům – to je venkovní sauna

Nedotčená příroda, svěží vzduch, mír a klid. Této scenérii chybí pouze jediné, aby se z ní stala skutečně dokonalé místo pro relaxaci. Sauna. Stavba, kterou bychom mohli spatřit poblíž obydlí našich předků již před tisíci lety. A z dobrého důvodu. Co naši předkové dělali díky instinktům a zkušenostem, dnes máme podloženo vědeckým výzkumem. Sauna má na tělo velmi blahodárné účinky, přináší jak tělesnou, tak psychickou pohodu.

Saunování se zrodilo už před tisícovkami let. Praktikovaly ho v různých podobách jak starověké národy ze Středomoří, tak germánské i slovanské kmeny na studeném severu. A stejně jako před tisíci lety i dnes je saunování stejně populární. Saunu má dnes mnoho lidí. Ale málokdo se odváží posunout celý zážitek na úplně jinou úroveň a skrz venkovní saunu se vrátit ke kořenům celého rituálu, a díky tomu i ke kořenům vlastním.

Venkovní sauna zajisté nabízí naprosto unikátní zážitek, který lze pouze těžko s něčím srovnat. Jaké jsou ale konkrétní benefity pobytu v sauně?

Jak může venkovní sauna fungovat?

Existuje několik typů saun, ale pro venkovní využití se hodí převážně jeden z nich. Mluvíme samozřejmě o finské sauně. Tento způsob saunování má své kořeny na severu našeho kontinentu, kde toto umění rozvinuli jak obyvatelé Skandinávie, tak Sibiře a evropského Ruska.

Finská sauna se vyznačuje vysokou teplotou a vlhkostí ve vzduchu. O teplotu se starají elektrická nebo klasická kamna. V případě venkovní sauny by se hodila spíše klasická kamna, respektující původní podobu sauny.

O vlhkost ve vzduchu se pak stará buď automatický systém, nebo v poněkud tradičnějších saunách lávové kameny, které jsou umístěné přímo na kamnech. Uživatelé sauny je pak polévají vodou.

Jak se chovat v sauně?

Pobyt v sauně nemá žádná závazná pravidla, jinak by se nejednalo o relaxaci v pravém slova smyslu. Vždy je třeba naslouchat vlastnímu tělu, které vás upozorní, pokud je něco v nepořádku. Přesto existuje několik rad, které je lepší dodržovat, pokud chcete, aby byl váš zážitek z venkovní sauny co nejlepší.

  • Dbejte na pitný režim. Před saunování vypijte i dvě sklenice vody.
  • Před vstupem do sauny se osprchujte, ale vytřete se do sucha. Suchá pokožka zvyšuje intenzitu pocení, což je v sauně žádoucí.
  • Doporučovaná délka pobytu je okolo 5 až 15 minut, záleží ovšem pouze na vás, jak dlouho v sauně vydržíte.
  • Po odchodu ze sauny se opláchněte vlažnou vodou, a poté se vykoupejte ve vodě ledové. Jakmile budete opět osušení, můžete se vrátit do sauny.
  • Počet cyklů v sauně a mimo ní je na vašem uvážení, ale pamatujte, že nic se nesmí přehánět. Benefity venkovní sauny jsou dlouhým pobytem částečně vynulovány.

Vybirejte také s typizovaných saun

Experti přes venkovní sauny

Venkovní sauna by měla dobře vypadat, ale především musí perfektně odvádět svou práci. A to po mnoho dlouhých let. Právě takovou saunu pro vás dokážeme postavit. Pro zákazníky, kteří si vyberou venkovní saunu, používáme speciální zesílenou konstrukci a více izolace, tak aby celá sauna odolala náporům živlů. Vyrábíme zahradní sauny i sauny určené na terasy, balkony či zcela volně situované do přírody.

S každým zákazníkem probereme veškeré detaily jeho sauny, tak aby byla opravdu podle jeho vkusu. Nevyrábíme prefabrikované kusy, každá sauna je originál, stejně jako její majitel. Za použité materiály stejně jako za instalaci sauny ručíme, a v případě, že by přece jen k poruše došlo, dovedeme ji velmi rychle opravit.

Můžete nás navštívit na našich prodejnách v Praze, Brně či Liberci, kde vám nás personál pomůže s výběrem a návrhem vaší vysněné venkovní sauny.